Az eddig véltnél jóval rövidebb volt az első nagy kihalási esemény

ordovícium-szilur határ
Ordovícium-szilur határ Norvégiában. Az utólagos gyűrődések miatt a rétegsor "fejreállt": az idősebb, halványszürke ordovíciumi mészkő a barna színű szilur kőzet fölött van.
Vágólapra másolva!
Az eddig véltnél jóval rövidebb ideig, 200 ezer évig tartott a Föld élővilágát több mint 400 millió évvel ezelőtt sújtó első nagy kihalási esemény - állapította meg egy kínai, ausztrál, amerikai és kanadai szakemberekből álló kutatócsoport.
Vágólapra másolva!

Sokkal gyorsabb volt, mint ahogy feltételezték

A Kínai Tudományos Akadémiához tartozó Nancsingi Geológiai és Paleontológiai Intézet, az Ausztrál Nemzeti Egyetem, a kanadai Nyugat-Ontariói Egyetem, valamint a Kaliforniai Egyetem szakemberei nyolc éven át tanulmányozták

az ordovícium és a szilur földtörténeti időszakok határát jelző kőzeteket,

amelyeket a délnyugat-kínai Jünnan tartománybeli Jungsan megyében tártak fel.

Ordovíciumi mohaállatok az észtországi olajpalában. Forrás: https://www.origo.hu/tudomany/20081030-paleozoikum-foldtorteneti-oido-ordovicium-es-szilur.html

A projektben részt vevő Csan Zsenpin, a nancsingi intézet munkatársa szerint a vizsgált kőzetréteg az ordovícium-szilur kihalási esemény idejéből való fosszilis üledékeket rejt magában.

Tömeges kihaláshoz vezetett a drasztikus tengerszint csökkenés

Az üledékminták alapján a kutatók megállapították, hogy az ordovícium végén bekövetkezett esemény 443,1 millió évvel ezelőtt kezdődött és 442,9 millió évvel ezelőtt ért véget, ami az eddig vélthez képest jóval rövidebb periódust jelent.

Ordovícium-szilur határ Norvégiában. Az utólagos gyűrődések miatt a rétegsor "fejreállt": az idősebb, halványszürke ordovíciumi mészkő a barna színű szilur kőzet fölött van. Forrás: https://www.origo.hu/tudomany/20081030-paleozoikum-foldtorteneti-oido-ordovicium-es-szilur.html?pIdx=1

A Solid Earth Sciences című nemzetközi folyóiratban publikált tanulmány szerint az érintett időszakban nagy mértékű jegesedés következett be: a 150 millió köbkilométernyi jégmező a globális tengerszint gyors, 100-150 méternyi csökkenéséhez vezetett, az élővilág tömeges kihalását eredményezve.

(Forrás: MTI)