Az elmúlt 25 év legsúlyosabb sáskainváziója pusztít Szomáliában

sáskainvázió
Sáskainvázió idején szinte nincs olyan hely, ahol ne lennének ott a mindent felfaló rovarok
Vágólapra másolva!
Egyiptomi vándorsáskák (Schistocerca gregaria) inváziója pusztít Szomáliában. 25 éve nem volt ilyen súlyos a helyzet, a fertőzés ráadásul tovább terjedhet, már most is érinti Etiópiát - közölte az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO).
Vágólapra másolva!

A vándorsáskák mintegy 70 ezer hektárnyi területet tettek tönkre Szomáliában és a szomszédos Etiópiában, veszélyeztetve mindkét ország élelmiszerellátását és a mezőgazdaságból élők megélhetését.

Egy szöcskeraj átlagosan akkora területet pusztít el, amely évente 2500 ember táplálékát biztosítaná.

A vándorsáskák mintegy 70 ezer hektárnyi területet tettek tönkre Szomáliában és a szomszédos Etiópiában Forrás: CSIRO, CC BY 3.0/Wikipedia

A Szomália nagy részére jellemző konfliktusok és káosz miatt a sáskákat repülőkkel nem lehet irtani.

– Intézkedéseink rövid távú hatása ezért meglehetősen korlátozott – fogalmazott a FAO.

Súlyosabb a helyzet, mint korábban felmérték

Ashagre Molla, az etiópiai Woldiában, a fővárostól 700 kilométerre északkeletre lévő Amhara régióban élő, hétgyerekes farmer elmondta: egyelőre semmilyen segítséget nem kapott a kormánytól.

– Idén 3000 kilogramm tőtippant (Eragrostis tef) és kukoricát kellett volna termelnem, a vándorsáskák és az idő előtti esőzések miatt azonban csak 400 kilogramm kukoricát és 200 kilogramm tőtippant termeltem – mondta.

– hangsúlyozta.

Az egyiptomi vándorsáskák inváziója sokkal súlyosabb, mint ahogyan azt a FAO korábban felmérte és még súlyosabbá tették a szokatlanul heves esőzések és áradások Kelet-Afrikában, amelyek több száz embert öltek meg az elmúlt hónapokban.

A szakértők szerint a klímaváltozás felelős az időjárási minták gyors változásáért a régióban.