Már azt hittük eltűnt, de újra felütötte a fejét a kanyaró járvány

kanyaró
A kanyaró lappangási ideje 7-13 nap
Vágólapra másolva!
Egy hét alatt több mint háromszorosára, húszra emelkedett a szamoai kanyarójárvány halálos áldozatainak száma, és majdnem mindegyikük kisgyerek - közölte szombaton a csendes-óceáni szigetország kormánya.
Vágólapra másolva!

Csak nemrég tették kötelezővé az oltást

A 200 ezer lakosú Szamoán október végén, az első halálesetek hatására jelentették be, hogy ismét kanyarójárvány van, egy héttel ezelőtt pedig szükséghelyzetet hirdetettek ki: felfüggesztették az oktatást az összes iskolában és korlátozzák a gyülekezést.

A kanyaró lappangási ideje 7-13 nap Forrás: flickr.com

A szombati adatok szerint a kanyarógyanús betegek száma 1644 darab.

A betegségben elhunytak egy kivételével mind öt év alatti gyerekek.

Az ENSZ Gyermekalapja (UNICEF) a héten 110 ezer adag oltóanyagot szállított Szamoára, és a hatóságok az oltás nemrég történt kötelezővé tételétől remélik, hogy sikerül megfékezni a járványt.

Az UNICEF elkezdett egyeztetni a térség többi apró szigetországával is arról, hogy oda is szállít vakcinát, és kötelezővé teszik az oltást a járvány továbbterjedésének megakadályozására. Ausztrália és Új-Zéland úgy segít, hogy orvosokat, ápolókat küldött, egyelőre csak Szamoára.

Három ország is súlyosan érintett

A kanyarós megbetegedések száma 2000 és 2016 között világszerte meredeken zuhant, de az utóbbi években a többnyire minden tudományos alapot nélkülöző oltásellenes és szkeptikus kezdeményezések miatt a fertőzés ismét több országban felütötte a fejét, és súlyos gondot jelent.

Az oltással több ezer életet megmenthetnek Forrás: Wikipedia

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint az év első hét hónapjában világszerte 360 ezer kanyarós megbetegedést regisztráltak,

háromszor annyit, mint egy évvel korábban. A legsúlyosabban érintett országok a Kongói Demokratikus Köztársaság, Madagaszkár és Ukrajna. A kanyaró elleni védőoltás 1970-es években történt széleskörű bevezetése előtt a betegség 7-8 millió gyerek halálát okozta évente.

(MTI/Reuters)