NASA: kemény landolást hajtott végre a Holdon a Csandraján-2

űrkutatás
Az Indiai Űrkutatási Szervezet (ISRO) által 2019. szeptember 8-án közreadott művészi illusztráció a Csandraján-2 indiai holdkutató űrszonda Vikram nevű holdra szálló egységéről
Vágólapra másolva!
A NASA egyik műholdjának pénteken bemutatott felvételei igazolták, hogy a Csandraján-1 indiai holdszonda Vikram nevű leszállóegysége úgynevezett kemény landolást hajtott végre.
Vágólapra másolva!

A Vikram leszállóegység szeptember elején közelítette meg a Hold felszínét, de megszakadt vele a kapcsolat csupán pár perccel azelőtt, hogy talajt ért volna a Hold eddig felfedezetlen térségében, a déli sarkvidékén.

A NASA új képein látható a landolási terület, de annak pontos meghatározása nem sikerült, a felvételek ugyanis szürkületben készültek. Az amerikai űrkutatási hivatal szerint az érintett terület a déli sarkponttól mintegy 600 kilométerre, egy "viszonylag ősi vidéken" található - írja a BBC.com.

A Csandraján-2 szeptember 7-én szállt volna le a Holdon, útnak indulása után egy hónappal. A terveknek megfelelően közelítette meg a Holdat, majd mintegy 2,1 kilométerrel a felszín felett megszakadt vele a kapcsolat.

Az Indiai Űrkutatási Szervezet (ISRO) által 2019. szeptember 8-án közreadott művészi illusztráció a Csandraján-2 indiai holdkutató űrszonda Vikram nevű holdra szálló egységéről Forrás: MTI/EPA/ISRO/Isro

"A Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) szeptember 17-én haladt el a landolási terület felett és egy sor nagyfelbontású képet készített a régióról. Egyelőre nem sikerült a leszállóegység pontos helyét meghatározni vagy az egységet lefényképezni" - közölte az űrügynökség.

- áll a közleményben.

Ha a misszió sikerült volna, akkor India lett volna a negyedik ország az Egyesült Államok, Oroszország és Kína után, amely "megveti a lábát" a Holdon. Ez volt az idei harmadik landolási kísérlet a Föld kísérőjén, miután a kínai Csang'o-4 sikeresen teljesítette a tervet, az izraeli Beresit viszont végül a Holdra zuhant áprilisban. A Csandraján-1, India első Hold-missziója 2008-ban indult útnak.

(BBC\MTI)