Veszélyben lehetnek a teafogyasztók, erre érdemes ügyelni

5 tipp a fáradt szemek ellen tea teafilter
Vágólapra másolva!
A műanyag teafilterek elhagyására ösztönöz egy új tanulmány, ami azt állítja, mikroműanyagok milliárdjai oldódnak bele a tasakból a teába és kerülnek ezzel szervezetünkbe.
Vágólapra másolva!

A kanadai kutatók a műanyagból készült teafiltereket 95 Celsius-fokos vízbe áztatták. Ezen a hőmérsékleten nagyjából 11,6 milliárd mikroműanyag oldódott ki egyetlen csészényi teavízbe. Ez sokszorosa, mint ami más ételekből vagy italokból származik.

– mondta Nathalie Tufenkji, a McGill University kutatója.

Mikroműanyagoknak nevezzük az öt milliméternél kisebb műanyagszemcséket.

A mikroműanyagok veszélye

Tufenkji és kutatócsoportja négy különböző teafiltert vásárolt a Montreal környéki kávézókban és üzletekben. A szűrőket felnyitották, kitisztították, majd 95 Celsius-fokos vízben áztatták, közben pedig elektronmikroszkópokkal és spektroszkópiával figyelték, mi történik. A kísérlet során – egyfajta kontrollcsoportként – zárt filtereket is használtak, hogy kiderüljön, nem a felnyitás során szabadultak ki a szűrőkből a káros anyagok.

Forrás: Shutterstock

Habár az ivóvízbe rengeteg mikroműanyag kerül, a WHO egyelőre nem rendelkezik bizonyítékokkal arról, hogy a részecskék bármilyen kárt okoznának szervezetünkben. A potenciális toxicitás tanulmányozásához ezért a kutatók vízi bolhákat telepítettek a szennyezett vízbe.

- mondta Tufenkji. Hozzátette: az emberre gyakorolt egészségügyi hatások feltérképezéséhez természetesen további vizsgálatokra van szükség. A kutató arra figyelmeztetett, kerüljük a műanyagból készült teaszűrőket, és inkább papírból készült filtereket vagy teafüvet használjunk.

(Environmental Science & Technology)