Ismét kereskedelmi célú vadászatra indultak a japán bálnavadászok

japán bálnavadászat Japan resumes commercial whaling
Fishermen land the first minke whale at Kushiro Fishing Port on the opening day of commercial whaling in Kushiro, Hokkaido Prefecture on July 1, 2019. The history of Japan's research whaling in the Antarctic Ocean ended as the Japanese government withdrawed from the International Whaling Commission( IWC), and resumed commercial whaling. ( The Yomiuri Shimbun )
Vágólapra másolva!
Harminc év után ismét kereskedelmi célú vadászatra indultak a japán bálnavadászok: öt kisebb hajó hagyta el kikötőjét hétfőn.
Vágólapra másolva!

Japán 1988-ban váltott az úgynevezett tudományos célú bálnavadászatra, decemberben azonban bejelentette, hogy kilép a Nemzetközi Bálnavadászati Bizottságból (IWC), hogy folytathassa a kereskedelmi célú vadászatot. Az erről szóló határozat vasárnap lépett életbe.

A japán halászati ügynökség közlése szerint az év végéig kitűzött kvóta 227 bálna. Ez kevesebb, mint a Déli-sarkvidéken az elmúlt években átlagosan vadászott állatok száma.

A hajók indulását bálnavadászok, családjaik és a hatóságok két bálnavadászattal foglalkozó városban, a délnyugati Simonoszekiben és az északi Kusiróban ünnepelték meg, remélve a biztonságos visszatérést és a gazdag zsákmányt.

Újraindul a japán kereskedelmi bálnavadászat Forrás: The Yomiuri Shimbun/Yomiuri/Takuya Matsumoto

„Reméljük, hogy a kereskedelmi bálnavadászat a lehető leghamarabb megerősödik, hozzájárulva a helyi jóléthez és tovább örökíti Japán gazdag kultúráját a következő generációnak” – mondta Nisimura Jaszutosi, a halászati ügynökség főtitkárhelyettese Tokióban.

A hajók, amelyekhez a későbbiekben továbbiak is csatlakoznak, a nyár nagy részében csőröscetekre és csukabálnákra fognak vadászni.

A bírálók szerint Japán 1988 után egyszerűen tudományos kutatásnak álcázott kereskedelmi vadászatot folytatott, mivel az állatok húsa végül az üzletek polcaira és az éttermekbe került.

„Világszerte szomorú nap ez a bálnavédelem számára” – mondta Nicola Beynon, a Humane Society International szervezet munkatársa.

„Bár a kutatás feliratot eltávolították a hajók oldaláról, a vadászok már nem a tudomány álcája alatt szigonyozzák le az állatokat, ezeket a bámulatos lényeket azonban továbbra is törvényes ok nélkül gyilkolják le” – fogalmazott Beynon.

A bálnavadászat nem nagy üzlet Japán számára. A bálnahús az éves húsfogyasztás 0,1 százalékát teszi ki, és nagyjából 300 ember kötődik közvetlenül a bálnavadászathoz.

Az évente 4-5 ezer tonnányi bálnahús az ország lakossága számára fejenként csak 40-50 grammot jelent. Még a vadászatot támogatók szerint is időbe telik, míg a kereslet kiépül.

(MTI)