Van remény a mikroműanyagok ellen

mikroműanyag
A mikroműanyagok nem csak a belőlük kioldódó adalékanyagok miatt veszélyesek, hanem mert képesek megkötni a vízben lévőszerves szennyezőket, így azok koncentráltabban jutnak az élőlények szervezetébe.
Vágólapra másolva!
A szennyvizekben lévő mikroműanyagok több mint 60 százalékát el lehet távolítani - derült ki a Kínai Tudományos Akadémia (CAS) kutatóinak tanulmányából.
Vágólapra másolva!

A szakemberek a közép-kínai Vuhan város szennyvízkezelő-üzemében tanulmányozták a mikroműanyagok eltávolításának lehetőségeit.

A Chemical Engineering Journal című folyóiratban publikált tanulmány szerint a szennyvízben lévő mikroműanyag-részecskék 64,4 százaléka eltávolítható és többségük a szennyvíziszapba kerülve tárolható.

Az üzemből kiáramló szennyvízben alacsonyabb arányban vannak jelen nagyobb mikroműanyagok, mint a beáramló szennyvízben a vízáramlás során zajló bomlás és a szennyvíziszapot eredményező üledékképződés miatt. A szennyvízmintákban döntően műanyag mikroszálakat és -töredékeket azonosítottak a kutatók.

A poliamidok a legnagyobb mennyiségben (54,8 százalék) előforduló műanyagrészecskék a szennyvízben, ami azt jelzi, hogy a mikroműanyag-részecskék elsődlegesen a ruhamosáskor keletkező, valamint a polimerek előállításával és feldolgozásával foglalkozó üzemekből kikerülő szennyvízből származhatnak.

Korábbi tanulmányok szerint a világ óceánjainak legmélyebb része - a 6 ezertől 11 ezer méter mélységig terjedő tengerfenéki (hadális) övezet - is mikroműanyagokkal szennyezett.
Az öt milliméternél kisebb átmérőjű mikroműanyagok súlyos fenyegetést jelentenek a tengeri élőlényekre. A mikroszálak a mikroműanyagok legkevésbé tanulmányozott fajtái. Ezek apró, egy milliméternél kisebb műanyagszálak, amelyek például mosás közben válnak le a műszálas szövetekről.

(MTI/Hszinhua)