Kétnaponta szabadna csak napozni

Palatinus Strandfürdő. Margit-sziget. Hőség, strand, strandolók, fürdőzés, hőség, meleg, nyár, napozás. 2017.08.26 Budapest Fotó: Csudai Sándor
Vágólapra másolva!
Csupán minden másnap szabadna napozni a bőr megóvása érdekében - állítják izraeli kutatók, akik egy 48 órán át tartó ciklust fedeztek fel az emberi bőr védekező mechanizmusában.
Vágólapra másolva!

A Tel-avivi Egyetem kutatói által azonosított ciklikus folyamat hullámként söpör végig a bőrben az ultraibolya sugárzásnak való kitettséget követő 48 órában. Ez pedig azt jelenti, hogy a kétnaponkénti napfürdőzés teszi lehetővé a mechanizmus optimális működését és a legeredményesebb barnulást.

Az emberi bőr természetes védekező mechanizmusai az evolúció során, a sűrű szőrzet elhagyását követően fejlődtek ki. Az egyik mechanizmus azért felel, hogy az immunrendszer megjavítsa az UV-sugárzásnak való kitettségből eredő - és akár bőrrákot is okozó - DNS-károsodásokat.

A napsugárzás hatására továbbá melanin termelődik a bőrben. Az ember bőrének, hajának és szemének színét meghatározó anyag bebarnítja az ember bőrét, és egyfajta természetes fényvédőként funkciónál a következő napfürdőzés alkalmával.

Fotó: Csudai Sándor - Origo

Ám míg az ultraibolya sugárzásra adott stresszválasz már perceken belül elkezdődik, addig a melanintermelés beindulása órákba, akár napokba is telhet.

A szakemberek most megfigyelték, hogy a melaninszint sokkal emelkedettebb, amikor a bőrszövet "pihenhet" egy napot.

A kutatók emberek és egerek bőrsejtjeit tették ki UV-sugárzásnak és megállapították, hogy a ciklikus folyamat megzavarásával - vagyis idő előtti újabb napfürdőzéssel -, csökken a bőr védekezőrendszerének hatékonysága.

A Molecular Cell című folyóiratban publikált tanulmány a haifai műszaki egyetem, a Technion, valamint a franciaországi Gustave Roussy Intézet szakembereinek közreműködésével készült.

(MTI/Hszinhua)