A vártnál keményebb és rögösebb a Ryugu kisbolygó felszíne

Ryugu aszteroida
This combination of pictures released by the German Aerospace Center (DLR) on October 12, 2018 and taken on October 3, 2018 from the Japanese Hayabusa2 probe (L) and from an observation robot known as MASCOT -- "Mobile Asteroid Surface Scout" (R) shows MASCOT's landing site environment after the first contact with the ground on the asteroid Ryugu. - The line of sight is directed to the northwest and is located between the two white boundary lines in the overview image (L) acquired by the wide-angle camera of the ONC (Optical Navigation Camera) system on board Hayabusa2. The 10-kilogramme (22-pound) MASCOT is loaded with sensors and can take images at multiple wavelengths, investigate minerals with a microscope, gauge surface temperatures and measure magnetic fields. The Hayabusa2 probe was sent to examine the Ryugu asteroid in order to shed light on the origins of the solar system. By collecting samples from the surface in a planned landing of Habayusa2, scientists hope to answer some fundamental questions about life and the universe, including whether elements from space helped give rise to life on Earth. (Photo by Handout / JAXA / DLR / AFP) / RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO / JAXA / U Tokyo/Kochi U/Rikkyo U/Nagoya U/Chiba Inst Tech/Meiji U/U Aizu/AIST (L) and MASCOT/DLR/JAXA (R)" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS
Vágólapra másolva!
A vártnál sokkal keményebb és rögösebb a Ryugu kisbolygó felszíne - tűnik ki a mérésekből, amelyeket a Mascot német-francia űrmodul végzett az aszteroidán.
Vágólapra másolva!

A kutatók várakozásaival ellentétben semmiféle nagyobb mennyiségben felgyülemlett finom anyagot nem talált az űrmodul a Földtől mintegy 300 kilométerre lévő Ryugu felszínén. Ennek okát még vizsgálni fogják az elkövetkező hetekben, mert a kozmikus erózió miatt elvileg kellene lennie pornak - hangzott el a DLR német űrkutatási hivatal pénteki berlini sajtótájékoztatóján.

A közlés szerint mindenfelé kősziklák és gömbölyű kövek láthatók, de egyelőre nem tudják, hogy ezek mennyire szilárd anyagból vannak.

A 30-szor 30-szor 20 centiméteres kutatórobot október 3-án, 51 méteres magasságból hullott alá az aszteroidára a Hajabusza-2 japán űrszondáról. Egy újszerű lendítőkar segítségével a Mascot szökdécselve változtatta helyét, az ugrások magassága elérte az 1 métert is a hazaküldött adatokból ítélve.

Balra a japán Hayabusa-2 szonda, jobbra a MASCOT ("Mobile Asteroid Surface Scout") felvétele a Ryugu aszteroida felszínéről Forrás: AFP/Handout

A leszállóegység teljesítménye minden várakozást felülmúlt, a mérési adatok pedig meglepetést okoztak, főleg ami a por hiányát illeti - mondta Pascale Ehrenfreund, a DLR elnöke.

Az adatok első értékeléséből a kutatók arra jutottak, hogy a Naprendszer keletkezésének első 100 millió évéből származó fekete kőzet állaga a barnaszénéhez hasonló, vagyis a kisbolygó lényegesen keményebb és érdesebb anyagból van, mint azt feltételezték. "Ez némi fejtörést okoz a kutatóknak" - hangzott el.

A Mascot eredményei alapján a tervezettnél nehezebb lesz a landolás a Hajabusza-2 számára. A szeptember 21-én a kisbolygóra helyezett két kutatórobot (rover) és a Mascot után - a tervek szerint - maga az anyaszonda is leszáll az aszteroidára, hogy kőzetmintákat gyűjtsön és hozzon a Földre, az októberre tervezett landolást azonban a japán űrkutatási hivatal egyelőre elhalasztotta, mert a sziklás felszín miatt nehéz megfelelő leszállóhelyet találni számára.

A tudósok azért kutatják a kisbolygót, hogy többet tudjanak meg a Naprendszer keletkezéséről, és információkat gyűjtsenek egy esetleges aszteroidaelhárító rendszer kiépítéséhez.