Az óceán élővilágát megóvó törvényt fogadtak el Chilében

sziget
Dél-tengeri idill a csendes-óceáni polinéz szigetvilágban. Az itteni őshonos élővilág számára az invazív fajok jelentik a legnagyobb fenyegetést
Vágólapra másolva!
A dél-amerikai állam leköszönő elnöke, Michelle Bachelet által aláírt törvény kilenc tengeri rezervátum létrehozásáról rendelkezik az ország 6400 kilométeres partvonala mentén.
Vágólapra másolva!

Bachelet szerint országának meg kell teremteni azt az alapot, amelyre támaszkodva a jövőben megóvhatja tengeri területeit - írta a BBC News.

Chilében ugyancsak idén iktattak törvénybe egy hatalmas nemzetipark-hálózatot.

"Az, hogy kik vagyunk és kik lehetünk, elkerülhetetlenül összekapcsolódik a 6400 kilométeres partvonalunk sorsával. Ezért ennyire fontos megérteni, hogy a tenger kulcsszerepet játszik a nemzetünk fejlődésében" - fogalmazott az elnök, aki a héten távozik pozíciójáról.

Forrás: Elter Károly

Az új törvénnyel 4,3 százalékról 42,4 százalékra nő az állami védelem alatt álló felségvizek aránya és nagyjából 1,4 millió négyzetkilométernyi területen lesz biztosítva a tengeri élőlények védelme. Az újonnan védetté vált területek közé tartozik a Diego Ramírez-szigetek térsége, amely oroszlánfókáknak, tengerihínár-erdőknek és bálnáknak ad otthont, valamint a Juan Fernández-szigetek körüli vizek.

Tavaly szeptemberben Chile a világ egyik legnagyobb tengeri rezervátumát hozta létre a partjaitól mintegy 3800 kilométerre fekvő Húsvét-szigetek térségében, több tucat fajnak nyújtva védelmet. A mintegy 740 ezer négyzetkilométer területű Rapa Nui Rahui Tengeri Védett Térségben tilos a kereskedelmi halászat és a mélytengeri bányászat, ám a helyi őslakos halászok folytathatják tevékenységüket.

Ugyancsak 2017-ben a dél-amerikai ország történetének legnagyobb magán földadományát kapta a chilei állam egy néhai amerikai üzletember özvegyétől, azzal a megállapodással, hogy a több mint 400 ezer hektáros patagóniai területen három új nemzeti parkot alakítanak ki.