Bagolyszárnyakkal halkítanák a szélturbinákat

bagoly, szárny, toll
A képeken balra fent egy uráli bagoly szárnya (A), tollának fogazottsága (B), a sima és a fogazott rész elhelyezkedése a tollon (C) és a fogazottság mechanikus rajza (D) látható
Vágólapra másolva!
A szélturbinák okozta zaj sokszor jelentős kellemetlenséget okoz a közelükben lakóknak. Egy új tanulmány a baglyok szárnytollát tanulmányozva jött rá a módszerre, amellyel csendesíthető a turbinalapátok (illetve a repülőgép-szárnyak) keltette zaj.
Vágólapra másolva!

Japán és kínai kutatók a bagolyszárnyak élének fogazottságát tanulmányozták. E közben fejtették meg, miként vezet a különleges tollforma (a végén fűrészes, a tövénél sima) az éjjeli madarak híresen halk repüléséhez.

A Bioinspiration and Biomimetics folyóiratban megjelent eredményeiket valószínűleg tovább lehet fejleszteni a szélturbinák, a repülőgépek, a több rotoros drónok és más propellert használó szerkezetek keltette zaj csökkentésére.

A képeken balra fent egy uráli bagoly szárnya (A), tollának fűrészessége (B), a sima és a fűrészes rész elhelyezkedése a tollon (C) és a fogazottság mechanikus rajza (D) látható Forrás: IOPScience