Álembrióból hoztak létre egészséges egereket

petesejt, spermiumok
Az elhízás a spermiumok megtermékenyítőképességét is rontja
Vágólapra másolva!
Először hoztak létre egészséges egereket nem petesejtből brit, német és japán kutatók, felfedezésükkel egy 200 éves tétel kérdőjeleződik meg.
Vágólapra másolva!

Petesejtet megtermékenyítés nélkül fejlődésre lehet bírni, de az így létrejövő álembrió néhány nap múlva elhal, mivel életképtelen, nem indulnak el a kulcsfontosságú fejlődési folyamatok, amelyekhez a hímivarsejt általi megtermékenyítésre van szükség.

A Bathi Egyetem biológiai és biokémiai tanszékének tudósai kifejlesztettek egy módszert, amellyel ilyen egér-álembriókba spermát fecskendeztek be, amivel lehetővé tették, hogy egészséges kisegerek szülessenek 24 százalékos sikerrel.

"Ez az első alkalom, hogy elértük az embriók teljes kifejlődését azáltal, hogy az álembriókba spermát fecskendeztünk. Eddig úgy tudtuk, hogy csak a petesejt képes a hímivarsejt átprogramozására, hogy lehetővé váljon az embrionális fejlődés" – hangoztatta Tony Perry molekuláris embriológus, a Nature Communications folyóiratban kedden megjelent tanulmány egyik szerzője.

200 éves dogmát kérdőjeleztek meg

Munkánk megkérdőjelezi azt a dogmát – amely körülbelül 1827 óta él, akkor a korai embriológusok először figyeltek meg emlőspetesejteket, és 50 évvel később megtermékenyítést –, amely szerint csak a hímivarsejt által megtermékenyített petesejt eredményezhet eleven szülést emlősöknél" – idézte Perryt a Phys.Org tudományos-ismeretterjesztő hírportál.

A megszületett egerek teljesen egészségesek voltak, de a normális megtermékenyítéssel született egerekkel összevetve DNS-ük eltérő epigenetikai jegyeket hordozott.

Az epigenetikai jegyek olyan kémiai módosítások, amelyek ki/bekapcsolóként szolgálnak sok gén számára. Ez azt jelenti, hogy a különböző epigenetikai pályák ugyanahhoz a fejlődési állomáshoz vezethetnek el, ez korábban nem volt közismert.

Forrás: Goodwill Pharma

A felfedezés azt jelzi, hogy hosszú távon lehetővé válhat állatok, esetleg veszélyeztetett fajok tenyésztése nem petesejtek és ivarsejt felhasználásával, sőt az emberi meddőségi kezelésekben is.


"Ez egy izgalmas kutatás, amely segít többet megtudni arról, hogyan kezdődik az emberi élet, és mi vezérli az embriók életképességét, azokat a mechanizmusokat, amelyek fontosak a termékenységben. A jövőben ez jelentőséggel bírhat abban, hogyan kezeljük a meddőséget, bár az még igen távol van" – hangoztatta Paul Colville-Nash, a kutatást támogató brit Medical Research Council tagja.

Gének fölötti információ is utazik a petesejtbenhttp://www.origo.hu/egeszseg/20160125-gen-genetika-epigenetika-terhesseg-egeszseg.html