Négymilliárd dollárnyi aranyra bukkantak a tenger mélyén

Kolumbia, kincs, rakomány
This undated handout picture released on December 5, 2105 by the Colombian Culture Ministry's press office shows the remains of the Spanish galleon San Jose sunk off the Caribbean coast of Cartagena de Indias, Colombia. Colombia's President Juan Manuel Santos, announced in a press conference in Cartagena, on December 5, 2015, that on 27 November, the Colombian Institute of Anthropology and History of Colombia, with the support of the Navy and of international scientists found in the vicinity of the Colombian Caribbean Coast a archaeological site which corresponds to the San Jose galleon sunk with a cargo of gold and silver off the coast of Cartagena in June 1708. AFP PHOTO/Culture Ministry RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO/Culture Ministry" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS / AFP / CULTURE MINISTRY / HO
Vágólapra másolva!
Akár négymilliárd dollár értékű aranypénzt és drágakövet is rejthet egy elsüllyedt spanyol vitorláshajó, amelynek maradványaira Kolumbia Karib-tengeri partjainál bukkantak. A San José 300 évvel ezelőtt süllyedt el, a roncs most nemzetközi vitákat is gerjeszthet. 
Vágólapra másolva!

Páratlan lelet megtalálálást jelentette be a kolumbiai államfő. Juan Manuel Santos a tengerparti Cartagenában tartott sajtótájékoztatóján közölte hogy

megtalálták a San José vitorláshajó maradványait,

fedélzetén négymilliárd dollár értékű aranypénzzel és drágakővel. A kormányfő államtitoknak nevezte a hajó pontos helyzetét és megtalálásának mikéntjét. A szakértők nemzetközi csoportjának segítségével fellelt vitorlás több mint 300 éve valahol Cartagenától délre, a Baru-félsziget partjainál süllyedt el.

A kolumbiai kormány nem árulta el, hol találták meg a páratlan leletet Forrás: AFP/Ho

Háromszáz éves hullámsír

Búvárrégészek még nem jártak a hajóroncsnál, de a haditengerészet vízalatti robotjai a tenger mélyén megvizsgálták a maradványokat és csodálatos fotókkal tértek vissza a hajó ágyúiról, amelyek a felvételek szerint igen jó állapotban őrződtek meg, és amelyek kétségtelenül tanúsítják, hogy a San Josét találták meg november 27-én.

A spanyol vitorlás

1708. június 8-án 600 emberrel a fedélzetén süllyedt el,

amikor brit hadihajók elől menekült. Feltételezések szerint 11 millió darab aranypénzt és ékszert szállított a spanyol gyarmatokról. A kincs mai ára több milliárd dollárra rúg.

A hajók Szent Grálja

Hajózási szakemberek a San Josét az elsüllyedt spanyol gyarmati hajók "Szent Gráljának" tartják. A hajóroncs tulajdonjoga már évtizedek óta

Kolumbia, az Egyesült Államok és Spanyolország között folyó jogi csaták középpontjában áll.

Az amerikai befektetők tulajdonában lévő Sea Search hajóroncs-felkutató és -feltáró cég 1982-ben jelentette be, hogy megtalálta a San José hullámsírját több mint 20 méterre a tenger mélyén. Két évvel később a kolumbiai kormány megváltoztatta azt a mindenki által elfogadott tengerjogi törvényt, amely szerint bárki hajóroncsot talál, 50 százalék illeti meg a rajta lévő javakból. Kolumbia öt százalékot akart a Sea Searchnek biztosítani.

A rakományra Peru és Spanyolország is igényt tart Forrás: AFP/Ho

Egy washingtoni bíróság 2011-ben elutasította az amerikai befektetők vonatkozó keresetét, és két évvel később a fellebbezésüket is. A kolumbiai legfelső bíróság elrendelte, hogy a hajót fel kell tárni, mielőtt lezárulna a nemzetközi vita a tulajdonjogról.

Peru is magának akarja

Santos a sajtótájékoztatóján nem beszélt semmilyen hajóroncskutató keresetéről. Danilo Devis, aki Kolumbiában a Sea Search céget képviselte, hangsúlyozta, lehetséges, hogy a kormány találta meg a hajót, de - mint fogalmazott - "ez csupán megerősíti azt, amit 1982-ben mondtunk neki a roncsok helyéről".

A kolumbiai Caracol hírügynökség szakértőket megszólaltva arról számolt be, hogy a hajó megtalálása további vitákat gerjeszthet, mert

Spanyolország mellett Peru is igényt támaszthat

a hajó tartalmára.

Kolumbiában hamarosan elkezdődik annak a múzeumnak az építése, amely a páratlan kincsnek fog otthont adni.