A világ egyik legritkább majma érkezett a budapesti állatkertbe

A Fővárosi Állat- és Növénykert új, hím aranyhasú mangábéja
Budapest, 2014. május 27. A Fővárosi Állat- és Növénykert új, hím aranyhasú mangábéja 2014. május 27-én. A Dexter nevű majmot a texasi San Antonió-i állatkert ajándékaként azért hozták Budapestre, hogy frissítsék a fővárosi intézmény majompopulációjának vérvonalát. Az aranyhasú mangábé igen ritka állatfaj, összesen 37 példánya él a világ nyolc állatkertjében. MTI Fotó: Kovács Attila
Vágólapra másolva!
Bemutatták kedden a Fővárosi Állat- és Növénykert új, hím aranyhasú mangábéját, Dextert, amelyet azért hoztak Budapestre, hogy frissítsék a fővárosi intézmény majompopulációjának vérvonalát.
Vágólapra másolva!

A hím állatot a napokban kezdik összeszoktatni a nyolc budapesti nősténnyel. Az aranyhasú mangábé három másik majommal együtt érkezett Texasból. Dexter az első pillanatoktól kezdve magabiztosan viselkedett, szállítódoboza kinyitása után azonnal birtokba vette az egyelőre csak számára kijelölt helyet, és perceken belül nassolni kezdett a kikészített gyümölcsökből.

Az összeszoktatás hetei alatt kiderül, befogadják-e a nőstények a leendő tenyészhímet. Ha igen, akkor akár egy éven belül szaporulatra számíthat a fővárosi intézmény. Amennyiben viszont ellenségesen fogadnák Dextert, a gondozók a másik hímmel, Tukallal tesznek próbát.

Dexter, a Fővárosi Állat- és Növénykert új, hím aranyhasú mangábéja Forrás: MTI/Kovács Attila

A Magyarországra szállított majomcsapat másik három tagját, két nőstényt és egy hímet, Daphnét, Tylert és Tukalt egyelőre karanténban tartják. A két nőstényt később Hollandiába szállítják, ahol egy francia hímmel alakítanak csapatot, a másik hímet pedig egy francia állatkert kapja meg – mondta Vidákovits István, a fővárosi állatkert körzetvezetője.

A majmokat a texasi San Antonió-i állatkert ajándékba adta a budapesti intézménynek, így ezekkel együtt jelenleg hivatalosan összesen tizenkét aranyhasú mangábéja van az állatkertnek. Az állománya jelenleg is a legnagyobbak és a legszaporábbak közé tartozik világviszonylatban is.

Az Amerikából érkezett állatok olyan vérvonalat képviselnek, amely nem áll közeli rokonságban az európai állatkertekben élő mangábéékkal. A majmok ajándékozása az Európai Állatkertek és Akváriumok Szövetsége (EAZA), valamint az Amerikai Állatkertek és Akváriumok Szövetsége (AZA) együttműködésében valósult meg. Az olyan ritka és kis egyedszámban tartott fajoknál, mint amilyen az aranyhasú mangábé is, a rokontenyésztés és a genetikai leromlás elkerülése érdekében feltétlenül szükség van a kontinenseken átívelő együttműködésre is.

Az aranyhasú mangábé (Cercocebus chrysogaster) ugyanis kritikusan veszélyeztetett, Nyugat-Afrikából származó igen ritka majomfaj, amelyből jelenleg csupán 37 példány él állatkertekben a világ nyolc városában. Vadon élő egyedszámuk nem ismert pontosan, még hozzávetőleges becslés sincs róluk, mert az őshonos országokban – például a Kongói Demokratikus Köztársaságban – terepi kutatásuk számos akadályba ütközik. Eredetileg a Kongó folyótól délre eső, mocsaras-nedves esőerdőkben élnek. Nappali állatok, idejük jelentős részét az erdő talajszintjén, vagy a közelében töltik, hosszú farkukat ilyenkor függőlegesen, zászlószerűen tartják. Valószínűleg a vadászat és élőhelyének leromlása veszélyezteti a leginkább ezt a nagyon kevéssé ismert majomfajt.