Vágólapra másolva!
Angol nyelven is elérhető online adatbázis segíti a jövőben - pályázati forrásnak köszönhetően - a kutatási-fejlesztési eredmények hasznosítását.
Vágólapra másolva!

A 2008 novemberében indult projekt keretében létrejött transz-regionális online adatbázisban kutatásfejlesztéssel és innováció-közvetítéssel foglalkozó szervezetek, az innovációs potenciállal rendelkező kutatási területek és a gazdasági szférában hasznosítható eredmények lelhetők fel. Ehhez bármely K+F+I-vel foglalkozó intézmény csatlakozhat. Bár hasonló nemzeti adatbázisok korábban is léteztek, a Research Directory fő előnye, hogy angol nyelvű és nemzetközi jellegével segíti a határokon átívelő kutatási együttműködések kialakulását.

Négy ország hét régiója vett részt a Central Europe Programme által támogatott From Research to Enterprise (FREE) projektben, amely azzal a céllal jött létre, hogy az innováció ösztönzésén keresztül hozzájáruljon a közép-európai régiók fejlődéséhez. A Debreceni Egyetem Tudás- és Technológia Transzfer Iroda koordinálásával megvalósuló együttműködés során nemzetközi tapasztalatcserével dolgoztak ki olyan módszereket és eszközöket, amelyek az ipar számára elérhetővé teszik az egyes régiók innovációs eredményeit.

"Ahogyan címe is sugallja, a projekt tervezésekor a fő elképzelés olyan tevékenységek megvalósítása volt, amelyek az egyetemek és kutatóintézetek kutatás-fejlesztési munkáját a vállalkozói szféra igényeinek mentén ösztönzik, és el is juttatják azt főként a kis- és középvállalkozásokhoz" - mondta Mátyus László, a Debreceni Egyetem innovációs ügyekért felelős rektori biztosa.

Az innovációval foglalkozó szakembereknek nyújt eligazítást az a két gyakorlati kézikönyv, amelyek nemzeti és regionális innovációs rendszereket, szolgáltatásokat és technológia transzfer modelleket mutatnak be magyar és angol nyelven. Az egyes régiók innováció-közvetítéssel foglalkozó szervezetei az online kutatási katalógusban is kereshetők.

Számos sikeres rendezvény és képzés is megvalósult a projektben. Az egyik legfontosabb esemény a 2011. május 12-én, Brüsszelben megrendezett Technológia Transzfer Nap nemzetközi konferencia volt, amelyen az Európai Bizottság szakértőit hallgathatták meg az érdeklődők az EU innovációs és szellemi tulajdonvédelemmel kapcsolatos politikájáról, és ahol bemutatták a FREE projekt legfontosabb eredményeit.

Ugyancsak 2011 májusában a Debreceni Egyetemen rendezett Élettudományi Technológiai Napok több mint 200 résztvevője ismerhette meg a kutatók és vállalkozások fejlesztéseit a régió egyik legjelentősebb K+F szektorában.

Országszerte pozitív visszhangot váltott ki a Debreceni Egyetem által szervezett technológia transzfer kurzus, melyen a hazai technológia transzfer irodák vezetői és munkatársai vettek részt. A kétnapos képzés során neves amerikai és európai technológia transzfer szakértők interaktív szemináriumok keretében osztották meg tapasztalataikat a magyar kollégákkal.
A rektori biztos szerint Magyarország és a Debreceni Egyetem számára a legjelentősebb hozadéka az együttműködésnek az, hogy kapcsolatba kerültek olyan közép-európai egyetemekkel és K+F+I szervezetekkel, amelyektől jó gyakorlatokat lehet átvenni.

A projekt keretében bemutatott jó gyakorlatok közül a Maribori Egyetem TechnoCenter technológia transzfer irodája által 2006 óta folyamatosan meghirdetett "Legjobb kutató versenyt" tervezik meghonosítani az intézményben. A versenyen az egyetemmel K+F területen együttműködő cégek pontozzák azokat a kutatókat, akikkel együtt dolgoznak. Minden egyes pont egységesen előre meghatározott pénzösszeget ér, és így a cégek hozzájárulásaiból kutatási tevékenységre fordítható alap jön létre, amelyet aztán a legtöbb pontot szerző kutató kap meg.

Habár a FREE projekt 2011 októberében zárult, a befejezést követően is fejleszteni és folytatni kívánják a projektben elkezdett tevékenységet. Mátyus László ezek közül kiemelte az imént említett adatbázist, amely korlátlanul bővíthető. "Célunk, hogy minél több felsőoktatási intézmény, kutatóintézet és vállalkozás csatlakozzon"- fűzte hozzá.

A projekt eredményei elérhetőek és letölthetőek erről a honlapról.

A projekt a Central Europe Program keretében az Európai Unió Regionális Fejlesztési Alap és a Magyar Köztársaság társfinanszírozásával valósul meg.