Elkészült a legrészletesebb kép a Tejútrendszer közepéről

Tejútrendszer központja, inravörös kép, Hubble
Vágólapra másolva!
Magányos óriáscsillagok és akár a Naprendszert is átérő izzó gázfelhők láthatóak a Hubble-űrtávcső infravörös felvételén. Az átlátszatlan felhők mögé is belátó infravörös sugarak megmutatják, hogyan fest galaxisunk központi vidéke.
Vágólapra másolva!

Hatalmas filamentek és nagytömegű csillagok láthatóak azon a felvételen, amely galaxisunk központi vidékéről készült. A Tejútrendszer legbelső területét infravörös tartományban vizsgálták, ugyanis a látható fény tartományában mérő műszerek nem látnak át a különböző felhőkön.

Forrás: NASA
A Tejútrendszer központi vidéke a Hubble-űrtávcső infravörös képei alapján. A fotó nagyméretű változatának letöltése (NASA, ESA, Q.D. Wang (University of Massachusetts, Amherst))

A mozaik a Hubble-űrtávcső NICMOS detektorával rögzített felvételekből állt össze. A kép a ma rendelkezésre álló legrészletesebb fotó a térségről, galaxisunk középpontjának 300x115 fényév átmérőjű részét mutatja. A fényes és elnyúlt alakzatok forró, ionizált gáztömegek, míg a sötét képződmények igen sűrű, poros molekulafelhők, amelyek az infravörös tartományban is elnyelik a sugárzást. A felvétel bal felső részében az izzó felhők szálas szerkezetét feltehetőleg hatalmas mágneses erővonalak hozták létre.

Animáció galaxisunkról és a Nap helyzetéről

A térség ideális annak vizsgálatára, hogy miként befolyásolja a környezetet a nagytömegű csillagok jelentős energiakibocsátása és hogyan hatnak egymásra az izzó gáztömegek. A felvételek elemzése arra is rámutatott, hogy a nagytömegű csillagok nemcsak csillaghalmazokban, hanem magányosan is előfordulnak galaxisunk központi részében. Ez arra utal, hogy a halmazoktól függetlenül is kialakulhattak ilyen óriási objektumok, vagy ha azok halmazokban, társaikkal együtt is születtek, keletkezési helyükről idővel kiszakadtak.

450 Celsius-fokos bolygófelszín a Polaris Csillagvizsgálóban - előadás

Forrás: ESA
Forrás: ESA

A Naprendszer legvastagabb légköréről, felhőkből csöpögő savas esőkről és a Földön szokatlan jelenségekről tart előadást dr. Szegő Károly, a Venus Express-űrszonda kutatócsoportjának tagja a Polaris Csillagvizsgálóban október 11-én este 19 órától. A Vénusz, a rejtélyes bolygó című előadáson a forró égitesttel kapcsolatos újdonságokat hallgathatják meg az érdeklődők a Budapest, a Naprendszer fővárosa program keretében.

Az előadást a Polaris TV élőben közvetíti. Az előadás után az érdeklődők távcsöves bemutatáson tekinthetik meg a Jupitert, a Holdat és az őszi égbolt egyéb érdekességeit.