Gigantikus szappanbuborékokat fújt a galaxisok ütközése

galaxis
Vágólapra másolva!
Hatalmas szappanbuborékokhoz hasonló héjak öveznek egy elliptikus galaxist. A felvétel látványosan mutatja, milyen összetett szerkezetek fordulhatnak elő az egyébként homogénnek tekintett csillagvárosokban.
Vágólapra másolva!

Szokatlan megjelenésű az NGC 474 jelű elliptikus galaxis: több, közel gömbszimmetrikus héj látható a csillaváros peremterületén. A Pisces (Halak) csillagképben lévő galaxis átmérője 250 ezer fényév (tehát majdnem kétszer nagyobb a mi Tejútrendszerünknél), és mintegy 100 millió fényév távolságban található tőlünk.

Forrás: P.-A. Duc (CEA, CFHT), Atlas 3D Collaboration
Az NGC 474 galaxis és a külső tartományában megfigyelhető látványos héjak. A kép nagyméretű változatának letöltése (P.-A. Duc (CEA, CFHT), Atlas 3D Collaboration)

A gigantikus szappanbuborékokhoz hasonló héjak keletkezésének pontos oka egyelőre nem ismert. Lehetséges, hogy korábbi kölcsönhatások során, kisebb csillavárosok bekebelezésekor jött létre. Kialakulásukban az ütközésekkor keletkező lökéshullámok is közrejátszhattak, amelyek egy tóba dobott kavics nyomán támadó hullámokhoz hasonlóan keltették a héjas szerkezetet. A felvétel is utal arra, hogy az elliptikus galaxisok gyakran kebeleztek be kisebb csillagvárosokat, és a kölcsönhatásoknak nyomai is maradtak külső és ritka, halo nevű zónájukban. Az ilyen halóban egyébként a mi galaxisunkban is sok különálló csillagáramlást azonosítottak, amelyek mindegyike egy-egy elnyelt törpegalaxis maradványa.

Nézzen meg egyszerre 300 csillagászati távcsövet!

Közel ennyi, különféle csillagászati távcsövet láthatnak az érdeklődők a Magyar Csillagászati Egyesületnek a hétvégén, július 28. és 31. között zajló, Meteor 2011 Távcsöves Találkozó című táborában. A Gerecében, Tajánban zajló rendezvényen napijeggyel bárki megtekintheti a hazai távcsőparkot, és csillagászati témájú előadásokat hallgathat, távcsövek vásárlásáról, valamint készítéséről tájékozódhat. Bővebb információ az MCSE honlapján olvasható.