Virtuális brókerek a valódi tőzsdéken

Vágólapra másolva!
A szingapúri Nanyang Technological University finanszírozási mérnöki tanszék professzora úgy képzeli el a jövő tőzsdéjét, hogy a virtuális brókerek másodpercenként több tízezer ügyletet bonyolítanak majd le egymás közt, emberek számára valós időben szinte követhetetlenné téve a kereskedést.
Vágólapra másolva!

Talán idegenül cseng számunkra a finanszírozási mérnök kifejezés, pedig a világ több pontján egyetemi diplomát lehet ezen a területen szerezni. Kissé hasonlít a Magyarországon is ismeretes bankinformatikához, de annál sokkal jobban kötődik a közgazdaságtanhoz és a pézügyi piacokhoz. A szingapúri Nanyang Technological University professzora, Low Buen Sin szerint a területet úgy lehet a legjobban meghatározni, mint a különböző pénzügyi műveletek, statisztikai, matematikai és informatikai eszközökkel való megoldásával, támogatásával foglalalkozó tudományt.

Mivel a befektetési piac termékei, lehetőségei egyre összetettebbek tulajdonképpen informatikai támogatás nélkül lehetetlen kiszámolni, megjósolni az adott konstrukció kockázatait és valószinűsíthető hasznát. A pénzügyi elemzés, ha nem is mindennapi, de a nagyobb befektetői csoportok által gyakran használt eszközévé vált a szimuláció is. A kutatók számolnak a mögöttes modellek validitásának és a felhasznált paraméterek reális voltának kockázatával is.

Mivel a tőzsdei kereskedés a fontosabb piacokon ma már kizárólag számítógépes hálózatokon történik a jövőben miért ne kereskedhetnének bróker-ágensek akár egymás közt a részvénypiacon. Low Buen Sin professzor úgy képzeli el a jövő tőzsdéjét, hogy a virtuális brókerek másodpercenként több tízezer ügyletet bonyolítanak majd le egymás közt, valós időben szinte követhetetlenné téve a kereskedés folyamatát. A professzor szerint a mesterséges intelligencia-algoritmusok fejlődésével ezek az ágensek érezni fogják a piac "lüktetését" is, azaz némi intuícióval is meg lesznek majd áldva.

A cikk folytatása az Agent Portal oldalán.