Lázadás helyett tanulnak a gépek

Vágólapra másolva!
A robotika napjaink technológiájának egyik legvirágzóbb, legdinamikusabban fejlődő területe. Az "okos" szerkezeteket korábban a tudományos fantasztikum témakörébe sorolt feladatok elvégzésére képezik ki. Világűr, nagyvárosi labirintusok, óceánfenék, háztartások - mindenütt jelen vannak, s dolgoznak serényen.
Vágólapra másolva!

Daniel Wilson, a Carnegie Mellon Egyetem robotikusa nemrég jelentette meg Hogyan éljünk túl egy robotlázadást (How to Survive a Robot Uprising) című kötetét. Több ilyen jellegű - kellően apokaliptikus, főként sci-fi szerzők által jegyzett - munka látott már napvilágot, csakhogy jelen dolgozat a jól ismert forgatókönyvek mellett napjaink (részletes leírásokkal bemutatott) technológiájából indul ki, abból vonja le következtetéseit, a szakterület újradefiniálására vonatkozó spekulációit. Amellett, hogy humoros, cinikus írás, és például szórakoztató önvédelmi tanácsokat ad, egyben kiváló bevezető is a kortárs robotika rejtelmeibe.

Robotlázadás

"A jövőbeli robotfelkelés során egy technológia az ellenség, amely oly alattomosan hálózza be mindennapjainkat, hogy láthatatlanná válik" - írja a PhD-dolgozatát szeptemberben sikeresen megvédő szerző. "A kenyérpirítótól a Terminátorig, bármelyik gép fellázadhat."

Ám egyelőre még nem tartunk itt, sőt a közeljövőben sem lesz túl sok okunk aggódni: az intelligens porszívóknak eszük ágában sincs tulajdonosaik ellen fordulni, a Mars-járók szintén nem tagadják meg a parancsokat. A háziállatként viselkedőkre, vagy a nagypapát vigyázókra viszont már egyre kevésbé tekintünk gépekként, észre se vesszük, és szinte családtagokként kezeljük őket - így az eszmefuttatás. Okosodnak, pallérozódnak, mind többen lesznek, aztán...

Asszisztensek, de még nem barátok

A kutatások jelentős része praktikus célokat igyekszik megvalósítani. Az egyik főszponzor, a DARPA által támogatott projektek igen széles spektrumot fognak át: többek között vezető nélküli repülőgépeket, ellenséges vonalak mögé settenkedő félautomatákat, megfigyelésre, szállításra, bányatisztításra egyaránt alkalmas masinákat fejlesztenek az Egyesült Államok híres védelmi ügynökségének égisze alatt.

A NASA szerkezeteit a világűrbe szánják. Mind gyakrabban terveznek más bolygókra, elsősorban a Marsra elképzelt, az ember-asztronauták majdani munkáját előkészítő, teljesen automata "űrgépeket", alkalmasint humanoid robonautákat.

Fokozódik az otthoni szórakoztatásban jeleskedő robotok iránti igény. A takarítási munkákban, az idősek melletti asszisztálásban segédkező masinák népszerűségi görbéje szintén töretlenül ível felfelé. Bámulatos fejlődésen mentek át: két, négy esetleg több lábon, keréken mozognak, ha kell, irányt váltanak, eligazodnak a lakásban, a hivatalban, látszatra tárgyakat és szavakat, mondatokat ismernek fel (igaz, nem "tudják", mik azok), beszélnek, énekelnek hozzánk. A Toyota 2004-ben debütált Partnere trombitál, a Sony 2003-as Qrioja táncol, és így tovább. Mindezen szórakoztató funkciók ellenére, egy 2004-es felmérés alapján a robotokat elsősorban asszisztensnek, segítőnek és nem barátnak tekintjük.

A cikk folytatása az Agent Portal oldalán.