Őssejtkezelés gerincvelői sérülésekre

Vágólapra másolva!
Őssejtek segítségével jelentősen javítani tudták a gerincvelő-sérülésben szenvedő patkányok állapotát amerikai orvosok. A mozgássérült állatok a terápia után látványos gyógyulásnak indultak. "Egy tervezett másik kezelés nemcsak a friss, hanem a krónikussá vált gerincvelő-sérülések gyógyítására is alkalmas lehet" - mondta bizakodva az [origo]-nak a kutatás vezetője.
Vágólapra másolva!

A Kaliforniai Egyetem kutatói emberi embrionális őssejteket vettek rá egy új technika segítségével, hogy ún. korai fejlettségű oligodendroglia sejtekké alakuljanak. E speciális sejteket injekciózták be a patkányok szervezetébe, a gerincvelői sérülések helyén. Azoknak az állatoknak a mozgásában, amelyek hét nappal a sérülés időpontja után kezelésben részesültek, egyértelmű javulást lehetett látni. Járásuk két hónap múlva már sokkal jobb volt, mint nem kezelt társaiké. A kutatók eredménye rámutat arra, milyen hatékonyan lehetne a gerincvelői sérülésekből származó bénulásokat a betegség korai (!) stádiumában őssejtek segítségével gyógyítani.

A gerincvelő leggyakrabban akkor sérül, ha a csigolyacsontok kificamodnak, eltörnek vagy túlságosan elmozdulnak. Ekkor a gerincvelői szövetben bevérzés, duzzadás jön létre, s ez a csigolyák által formált csontos csatornákban futó idegpályák roncsolódásához vezethet. Az idegkötegek sérülése miatt a mozgást irányító idegi impulzusok esetleg nem tudnak az agyból a test különböző pontjaiba eljutni, és az érzéseket közvetítő jelek sem érkezhetnek meg a végtagokból az agyba. Attól függően, hogy a gerincvelő mely szakaszán történik sérülés, a test különböző területei bénulhatnak le.

"A gerincvelői sérülések gyógyítására tett legtöbb eddigi kísérlet során úgy próbálták meg betölteni a sérült területen keletkezett 'rést', hogy valamilyen módon a megmaradt szövetet célozták meg, igyekeztek újra működésre bírni, visszaállítani a funkcióját. A mi módszerünk ettől abban különbözik, hogy új sejteket juttatunk be a sérült területre, és ezektől reméljük a javulást" - mondta az [origo]-nak dr. Hans S. Keirstead, a Kaliforniai Egyetem Reeve-Irvine Kutatóközpontjának professzora.

Terápiájuk lényege, hogy az őssejtekből kialakított korai fejlettségű oligodendroglia sejtek a sérült gerincvelői szövetbe juttatva teljesen kifejlődnek és megtapadnak, beépülnek azokra a területekre, ahol szükség van rájuk. Az oligodendroglia sejtek a központi idegrendszer működésében kulcsszerepet játszanak, hiszen az ő feladatuk a nélkülözhetetlen mielin nevű anyag előállítása. Így alakul ki az idegsejtek hosszú nyúlványait (axonjait) védő ún. mielinhüvely, amely egy elektromos kábel szigetelőréteghez hasonlít. A mielin növeli a jelátvitel sebességét és megbízhatóságát az idegrostok mentén. A gerincvelő megbetegedése vagy sérülése esetén az idegpályák közti mielinhüvelyek is roncsolódhatnak, és a fellépő mozgási, valamint érzékelési zavarokat nagyrészt ez okozza. A megtapadó friss oligodendroglia sejtek a mielin újratermelésével viszont nagyban hozzájárulhatnak a sérült régió regenerálódásához.