Egyharmadnyi a gének szerepe az orgazmusban

Vágólapra másolva!
A legújabb vizsgálatok azt bizonyítják, hogy a genetikai tényezőnek jelentős szerepe van a női orgazmusban. A genetikai háttér az orgazmuskészség legalább egyharmadáért felelős, de egyes vélemények szerint ez az érték akár 60 százalék is lehet. A genetikai háttér és az orgazmuskészség közötti kapcsolat részletesebb tanulmányozása az orgazmuszavarok kezelésére alkalmazható gyógyszerek fejlesztését is elősegítheti.
Vágólapra másolva!

A női kielégülésről viszonylag szegényesek az ismereteink. Egy biztos, a női orgazmus a legtöbb esetben az alhasi, hüvely- és gátkörnyéki izmok ritmikus, spontán összehúzódásával jár. Hogy miért hiányosak az ismeretek? Tim Spector, a londoni St. Thomas Kórház kutatócsoportjának vezetője szerint azért, mert "a női orgazmus tabutéma".

A nők kielégülés nélkül is teherbe eshetnek és gyermeket hozhatnak a világra. A fajfenntartáshoz tehát tulajdonképpen nincs szükségük orgazmusra, így ez evolúciós szempontból nem magyarázható kielégítően. A szexuális kielégülésre képtelen férfi viszont elveszti annak a lehetőségét, hogy a génjeit továbbadja, amelyek így a természetes szelekció áldozatává válnak.

A nők kielégülése evolúciósan talán azt a célt szolgálja, hogy mégiscsak érdekeltek legyenek a szexuális aktusban. Továbbá az orgazmus során bekövetkező alhasi összehúzódások a spermiumokat segítik abban, hogy közelebb kerüljenek a petesejthez, miáltal a megtermékenyítés esélyei jobbak. Pszichológusok szerint a megfelelő, gondoskodó partner kiválasztásában is lehet szerepe a női orgazmuskészségnek. Aki jobban odafigyel a partnerére, arról feltételezhető, hogy az élet más területein is odaadóbb, segítőkészebb.

Ikrek a csúcson

Spector és munkatársai vizsgálataik során a nők orgazmuskészségéért felelős genetikai faktorokat keresték. Kutatásaik során 4000 női ikerpárhoz juttattak el egy kérdőívet, melyet névtelenül kellett kitölteniük. A megkérdezettek között 700 egypetéjű, vagyis azonos genetikai állománnyal rendelkező ikerpár is volt. A kérdésekre adott válaszokból kiderült, hogy a nők mindössze 14 százaléka jut el minden alkalommal a kielégülésig. A skála másik végén az a 16 százalék áll, akiknek soha nincs orgazmusuk, vagy nem biztosak benne.

Az ikervizsgálat egy széles körben alkalmazott és elfogadott módszer olyan kutatásoknál, ahol a genetikai tényező szerepét szeretnék meghatározni valamilyen tulajdonság kialakításában. Az egypetéjű ikrek genetikailag azonosak, a kétpetéjű ikreknél azonban a genetikai hasonlóság csak olyan mértékű, mintha eltérő időben született testvérek lennének (azaz 50 százalékos). A kétpetéjű ikrek különlegessége azonban, hogy a méhen belül egyszerre fejlődtek, és egyszerre jöttek a világra. Az egy- és kétpetéjű ikrek a legtöbb esetben abban is hasonlítanak, hogy az ikerpár mindkét tagját ugyanazok a környezeti hatások érik, és családi hátterük is azonos.

Amennyiben egy tulajdonságot külső hatások idéznek elő, akkor mind az egy-, mind a kétpetéjű ikerpárok esetében hasonló gyakorisággal fordul elő az adott tulajdonság. Ha azonban a genetikai tényező szerepe jelentős egy adott tulajdonság kialakításában, akkor az egypetéjű ikerpárok esetében többször van olyan, hogy mind a két ikertestvérben ugyanaz a tulajdonság jelenik meg. Kétpetéjű ikreknél az együttes előfordulás gyakorisága nem nagyobb, mintha csak egyszerűen testvérek lennének. Ezeknek az információknak a birtokában, statisztikai módszerek segítségével a kutatók meg tudják határozni a genetikai tényező szerepét egy bizonyos tulajdonság, jelen esetben az orgazmuskészség kialakításában.

Spector és munkatársai kimutatták, hogy a gének legalább 34 százalékban felelősek azért, hogy egy nő kielégül szex közben vagy sem. Ugyanez az érték az önkielégítéssel kapcsolatban már 45 százalék. A kutatók úgy vélik, hogy ha ki tudnák zárni azt a tényezőt, hogy a nők partnerei nem egyenértékűek a szexuális technikák alkalmazásának tekintetében, akkor valószínűleg a genetikai tényező szerepe még dominánsabban érvényesülne.

Gyönyörtabletta

A genetikai tényező szerepét tehát igazolni látszanak ezek a kutatások, de a gének azonosítása még hátravan. A tervek között szerepel az "orgazmust mindig elérő" és a "soha nem kielégülő" nők DNS-ének összehasonlítása. A gének azonosítása lehetővé tenné az orgazmusért felelős biológiai folyamatok meghatározását, ez pedig terápiás célpontokat jelentene. A szexuális zavarokkal foglalkozó orvosok, pszichológusok szerint a férfiak bizonyos típusú merevedési zavarainak kezelésére hatékony "kék tablettához" hasonlóan népszerű és hiánypótló lenne egy nők számára kifejlesztett gyógyszer.

Nem szabad elfelejteni azonban, hogy a biológiai tényező mellett számos más faktor is befolyásolja az orgazmuskészséget, és egy tabletta nem jelent általános megoldást.

Bodrogi Lilla