Kipusztulhatnak az albatroszok

Vágólapra másolva!
Az albatroszok száma az elmúlt ötven évben drámai módon csökkent. Míg korábban minden nyílt vízi halászhajó naplójában szó esett a magányos vándorról, addig mára ezek a bejegyzések igencsak megritkultak.
Vágólapra másolva!

Öt évvel ezelőtt 40 szürkefejű albatroszfiókára helyeztek miniantennát, majd 18 hónapon át követték őket jelfigyelő rendszerekkel magányos útjukon. Kiderült, hogy néhány albatrosz hat hét alatt megkerüli a Földet, és szinte hihetetlen, de pontosan ugyanoda érkezik vissza, ahonnan hetekkel azelőtt elindult. Akadtak olyan madarak is, amelyek 18 hónap alatt többször is körberepülték bolygónkat.

"Egyelőre nem tudjuk, hogyan landolhatnak ugyanott. Megszokott útvonalaik ismerete azonban reményt ad a kipusztulás szélére sodródott madarak védelmére" - közölte dr. John Croxall, egy brit kutatócsoport vezetője.

A követőrendszerrel azt is kiderítették, hogy az albatroszok egy része nem rajong a hosszabb távokért. Néhányan csupán lakóhelyük közelében repkedtek, mások csak a telet töltötték az Atlanti-óceánnál.

A megfigyelésnek elsősorban az volt a célja, hogy kiderítsék, hogyan élnek a világ talán legmagányosabb madarai, amelyek mára a kipusztulás szélére sodródtak. A tengerészek csak nagy ritkán találkoznak albatroszokkal. Az óceánon halászó albatroszok beleakadnak a halászok hálóiba, és súlyos sérüléseket szenvednek, ami után már nem képesek a repülésre, és gyorsan elpusztulnak.

Brit szakemberek most azt fontolgatják, hogy az albatroszok kedvelt útvonalain megpróbálják elérni, hogy a halászok mélyhálókkal dolgozzanak, így talán kikerülhető lenne az albatroszok tömeges pusztulása.

Bilkei Bora - Greenfo.hu