Képek egy óriás napfoltcsoport feltűnéséről

Vágólapra másolva!
Alig 48 óra alatt a Földnél ötször nagyobb átmérőjű napfoltcsoport fejlődött ki központi csillagunkon.
Vágólapra másolva!

A Spaceweather.com beszámolója szerint a 720-as számmal jelzett napfoltcsoport a "szemünk láttára", nem egészen két nap alatt nőtt alig érzékelhető alakzatból egy ötszörös Föld-méretű óriássá. A napfoltcsoport már elég nagy ahhoz, hogy szabad szemmel is megfigyelhető legyen.

Forrás: Spaceweather.com

FIGYELEM! SEM SZABAD SZEMMEL, SEM TÁVCSŐVEL NEM SZABAD KÖZVETLENÜL A NAPBA NÉZNI, MERT EZ VAKSÁGOT VAGY MARADANDÓ LÁTÁSKÁROSODÁST OKOZHAT!

A biztonságos észleléshez a Magyar Csillagászati Egyesülettől szerezhet információkat.

Amennyiben folytatódik az alakzat gyors növekedése, a Nap aktivitásában is erősödés várható, például nagy napkitörések formájában.

A Nap alsó légkörének (fotoszféra) legfeltűnőbb alakzatai a napfoltok. Méretük igen változó: az apró pórusoktól a több tízezer km átmérőjű hatalmas szerkezetekig terjed. A foltok általában nem magányosak, hanem napfoltcsoportokat alkotnak. A csoportok élettartama átlagosan 2-4 hét.

Egy napfolt két részből áll: egy sötétebb belső régióból (umbra) és egy világosabb színű, szálas szerkezetű külső régióból (penumbra). Az umbra hőmérséklete alacsonyabb, ezért is látszik sötétebbnek (egyébként az egész napfolt hidegebb a fotoszféra 5800 K-es hőmérsékleténél). Napfoltok ott jelennek meg, ahol a fotoszférában megnövekszik a mágneses térerősség. Az umbra mágneses térerőssége a Föld felszínén lévőnek közel tízezerszerese.