Szabad szemmel látható üstökös az égen

Vágólapra másolva!
Ezekben a napokban egy viszonylag fényes, a kevésbé kivilágított helyekről szabad szemmel is látható üstökös vándorol a téli égbolton, amely már kisebb távcsövekben is pompás látványt nyújt.
Vágólapra másolva!

A C/2004 Q2 (Machholz) nevű üstököst könnyen megtalálhatjuk az égen: a kora esti órákban délkelet-dél felé fordulva magasan, a Fiastyúk nevű jellegzetes csillagcsoport közelében látható. Az üstökös ezekben a napokban helyi idő szerint 20 óra körül észlelhető a legjobban (ekkor delel), és körülbelül reggel 4-ig látható (de a magassága egyre csökken, ahogy halad nyugat felé). Az összfényessége akkora, mint a még szabad szemmel éppen jól látszó csillag, és ködpamacs megjelenésű.

Érdemes kisebb távcsővel (binokulárral) megszemlélni, de igazán szép látványt a kivilágított településektől távol, sötét helyen várhatunk - mondta el Tepliczky István, a Magyar Csillagászati Egyesület titkára. Látványos csóvát ugyan egyelőre nagyobb távcsövekkel sem nagyon mutat, de napról napra lassan továbbvándorol a csillagok között, kiterjedt diffúz foltként.

Minthogy nem túl gyakran láthatók szabad szemmel könnyen megpillantható üstökösök, az enyhe, derült időjárást is kihasználva a Magyar Csillagászati Egyesület derült idő esetén nagyszabású csillagászati bemutatót szervez a Polaris Csillagvizsgálóban, ahová minden érdeklődőt szeretettel várnak. Az üstökösön kívül a januári égbolt kettőscsillagai és csillaghalmazai is láthatók, 20 órától ismét megfigyelhető a Szaturnusz.

Időpont: január 8-án (szombaton) este 18 órától 22 óráig

Helyszín: Polaris Csillagvizsgáló, Óbuda, ÓMK Szabadidőpark (III. ker. Laborc u. 2/C.).

Comet C/2004 Q2 (Machholz)

Donald Edward Machholz augusztus 27-én hajnalban felfedezte 10. üstökösét. A C/2004 Q2 (Machholz)-üstökös legújabb pályaszámításai megerősítették az előzetes eredményeket, sőt még valamivel kedvezőbbek is. Ezek szerint 2005 januárjában igen kedvező láthatósági viszonyok mellett fényessége eléri a +4 magnitúdót, miközben január 8-án alig 3 fokra halad el a Pleiadok mellett. Márciusban deklinációja eléri a +85 fokot, miközben fényessége még mindig 6-7 magnitúdó körül alakul. (Forrás: MCSE)