A fényvédők helytelen használata fokozza a bőrrák kockázatát

Vágólapra másolva!
A leégéssel szembeni védelemben ma már nem a fényvédő kenőcsök használata áll az első helyen, hanem a napfény fizikai kerülése, a ruházattal, kalappal és napszemüveggel való védekezés.
Vágólapra másolva!

Bizonyított, vitathatatlan tény, hogy a napsugárzásnak való kitettség a legfontosabb ok a rosszindulatú bőrdaganat (melanoma) kialakulásban. Különösen megnő a kockázat a leégések (főképp többszöri és hólyagos leégés) miatt. A gyermek- és kamaszkorban elszenvedett sorozatos (háromnál több) komoly leégés megduplázza a felnőttkori melanoma kialakulásának kockázatát. Különösen veszélyes az UV-sugárzásnak (természetes és mesterséges egyaránt) való kitettség. A túlzásba vitt napozás a szemnek is árt, s a daganatok mellett hozzájárulhat a szürkehályog kialakulásához.

Az esztétikai szempontokon túl azonban a napsugarak igen fontosak a csontok, az izmok, illetve az immunrendszer működése szempontjából alapvető D-vitamin képződésében. A napfény hozzájárul a jó közérzethez is, mivel serkenti a hangulatunkat befolyásoló hormont termelő tobozmirigy működését.

Hogyan védekezhetünk a legjobban a leégés ellen, ha a napozás mellett döntünk? Valóban védelmet nyújtanak-e a fényvédő készítmények? Mint azt Török László professzor, a Kecskeméti Bőrgyógyászat vezetője - aki munkatársaival több mint 20 éve kiemelten foglalkozik a festékes anyajegyekkel és a melanomával - a Daganatok.hu számára elmondta, a fényvédők helytelen használata még fokozza is a bőrrák kialakulásának kockázatát.

Pár éve Európa-szerte elkezdték vizsgálni, hogy a fényvédők valóban megelőzik-e a melanomát. Összehasonlító vizsgálatok kimutatták, hogy akik használtak fényvédőket, azoknak a kontrollcsoporthoz képest nemhogy ritkábban, hanem gyakrabban alakult ki melanomájuk. Elemzéseket végeztek, hogy mi lehet e furcsa tény hátterében. Ahhoz, hogy a gyár által garantált fényvédelem meglegyen, viszonylag jelentős mennyiséget kell felkenni a bőrre a kenőcsből négyzetcentiméterenként. Esztétikai okokból ez azonban rendszerint nem történik meg. Így nagyon kevesen használják előírás szerint a fényvédőket, de abban a tudatban tartózkodnak a napon, hogy megtették a szükséges óvintézkedést. Ehhez jön a továbbiakban az, hogy közben letörölik, leizzadják, vagy fürdés után nem kenik be magukat naponta többször. Az elképzelt fals biztonságérzés az, amiért a fényvédőt használók többet vannak kint a napon, kevésbé védekeznek máshogy is, mint akik már eleve kerülik a túlzott napozást.

A fényvédelemmel kapcsolatban tehát ma már nem a fényvédő kenőcsök használata áll az első helyen, hanem a napfény fizikai kerülése, a ruházattal, kalappal és egyebekkel való védekezés, és csak ezután jönnek a fényvédők. A helyes magatartás tehát: ésszerűen kerülni a napot, ismerni bőrtípusunkat és ennek megfelelően napozni.

A fény karcinogén (rákkeltő) hatása főleg a fiatalokra veszélyes. A szakemberek már évek óta mondják, hogy a csecsemőket egyáltalán ne vigyék ki a direkt napsütésre, fél- vagy akár egyéves korukig. A gyerekekre és a fiatalokra is nagyon kell vigyázni, mert az első 20 évben halmozódnak fel azok a károsodások a bőrben, amelyek utóhatásaként évtizedek múlva a bőrdaganat és a melanoma kialakulhat. Ezen hatások mellett szintén ismert, hogy a túlzott napozás öregíti is a bőrt.

Alapszabályok napozáskor

  • Ne tegyük ki bőrünket intenzív napsugárzásnak 10 és 16 óra között - azaz ebben az időszakban ne napozzunk!
  • Eleinte 15-30 percnél tovább ne tartózkodjunk a napon. Az időtartamot alkalmanként 5-10 perccel emelhetjük.
  • Használjunk megfelelő faktorú (15-ösnél magasabb) naptejet - akár télen is! A naptej különösen fontos a gyermekek számára, mert mint már említettük, a gyermekkorban történő leégés jelentősen megnöveli a melanoma felnőttkori kialakulásának kockázatát! A megfelelő naptej következetes alkalmazása még azoknál is csökkenti a kockázatot, akik korábban sorozatos komoly leégéseket szenvedtek el.
  • Használjunk a leégéstől védő öltözetet, sapkát és napszemüveget is - a melanoma a szem leggyakoribb daganata! Aki óvni akarja a látását, helyes, ha UVA-UVB védelmet nyújtó, megbízható napszemüveget visel.
  • Mindenképpen el kell kerülni a petróleumtartalmú barnítószereket, mert ezek égető hatásúak.
  • Hat hónaposnál (egyévesnél) fiatalabb csecsemőt semmilyen mértékben nem szabad közvetlen napsugárzásnak kitenni.
  • Fontos havonta ellenőrizni a szemölcsök és anyajegyek állapotát, és bármilyen változást azonnal meg kell mutatni az orvosnak.