Vágólapra másolva!
A május 17-i előadás ismerteti a betegség fontosabb kockázati tényezőit, a korai felismerés módszereit, a szűrővizsgálatok fontosságát, és áttekintést ad a különféle kezelési eljárásokról.
Vágólapra másolva!

Az emlőrák a nőknél leggyakrabban előforduló rosszindulatú daganat, de igen ritkán férfiakban is megjelenhet. Halálozási arányát tekintve a tüdőrák mögött a második helyen áll.

Az emlőelváltozások több mint nyolcvan százaléka nem rosszindulatú, mégis az emlőrák a nőknél leggyakrabban előforduló malignus daganat. Az emlőráknál - csakúgy, mint a legtöbb tumornál - igaz a megállapítás: a kezelés általában annál hatékonyabb, minél korábbi stádiumban ismerik fel. Az eredményeket befolyásoló ismert tényezők közé tartozik a daganat szövettani típusa, a korai kórismézés és a kezelés módszerei. Ez utóbbiak közé a sebészi beavatkozást, a sugárterápiát és a gyógyszeres kezelés különféle típusait soroljuk.

A Mindentudás Egyeteme május 17-i előadása fontos információkat nyújt az emlőrák elleni küzdelemhez: ismerteti a betegség fontosabb kockázati tényezőit, a korai felismerés módszereit és a szűrővizsgálatok fontosságát. Besznyák István sebész professzor áttekintést ad a különféle kezelési eljárásokról, különös tekintettel a műtéti megoldások jelenlegi helyzetére, az emlőmegtartás lehetőségeire és a plasztikai korrekciókra.

Az előadás helye és időpontja: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyeteme informatikai épülete, Bp. XI., Magyar tudósok körútja 2/B (Kozma László terem), 2004. május 17., 19.30

Az emlőrák előfordulásának kockázata az életkor előrehaladtával nő. Az összes emlődaganat több mint 80%-át 50 éves kor felett diagnosztizálják. Az előfordulás gyakoriságának növekedése azonban már a 30. életév után megkezdődik.

Ismertek egyéb kockázatfokozó faktorok is, mint például a korán jelentkező menstruációs vérzés, a vérzés késői elmaradása (késői menopauza) és a gyermektelenség. Nagyobb kockázatot jelent, ha a szűrővizsgálat során valakinél nem találtak rákos sejteket, de bizonyos még nem rákos, kóros elváltozásokat igen.

Annak a nőnek az esetében, akinek nagyanyjának, anyjának vagy nővérének emlőrákja volt, lényegesen megnő az emlőrák kialakulásának kockázata. Még nagyobb a kockázat, amennyiben a rokonok esetében a menopauza előtt alakult ki az emlőrák.

Az emlőrák diganosztikájáról, kezeléséről és a szűrővizsgálati lehetőségekről bőséges információkat olvashatnak a Daganatok.hu - Őszintén a daganatos betegségekről című honlapon (www.daganatok.hu). A betegtájékoztató és ismeretterjesztő jellegű, kifejezetten laikusoknak szóló oldalak létrehozásának alapvető célja, hogy egy helyről elérhető, friss és aktuális információkat nyújtson mindenről, ami a daganatos betegségekkel kapcsolatos.