Az asztma világnapja

Vágólapra másolva!
Idén május 4-én tartják az asztma világnapját, amelyről 1998 óta emlékeznek meg a Világmozgalom az Asztmásokért (GINA) kezdeményezésére. Célja a figyelemfelhívás, mert a világszerte rohamosan növekvő számban előforduló, légszomjat okozó idült gyulladásos betegség visszaszorításához a korszerű orvostudomány mellett az igen alapos tudatformálás is nélkülözhetetlen.
Vágólapra másolva!

Az asztma görög jelentésű szó, nehéz légzést jelent. Hippokratész, az orvostudomány atyjának tekintett tudós volt az első, aki leírta a betegséget. Az asztma az allergiás betegségek egyike; jellemzője, hogy a hörgők mindenféle külső ingerre különlegesen érzékenyek, s időnként beszűkülnek. Bizonyos hatásra asztmás görcs alakulhat ki, ám a betegségnek vannak tünetmentes időszakai is. A hullámszerűen visszatérő fulladásos időszakokban az asztmás görcsök mellkasi sípolással, búgással nyilvánulnak meg. A kiváltó ok sokféle lehet: házi por, dohányfüst, mikroorganizmusok stb. A gyakori fulladások maradandó tüdőkárosodást okozhatnak, s a súlyos roham olyan mértékű oxigénhiányt okozhat, hogy fulladásos halál következhet be. Ma már egyensúlyban tartható és megfelelő kezelés mellett tünetmentessé tehető a betegség.

300 millióan

Becslések szerint világszerte mintegy 300 millió ember szenved ebben a betegségben, s számuk rohamosan növekszik. Az asztma világméretű előretörése megfigyelhető mind a felnőtteknél, mind a gyerekeknél. Az asztma egyik leggyakoribb közvetlen kiváltója, az allergia előfordulása az utolsó évtizedekben megsokszorozódott. Az asztmás gyermekeknek mintegy fele "kinövi" asztmáját.

A betegség okai egyelőre nem pontosan ismertek, az azonban bizonyos, hogy a por, a levegő szennyezettsége, valamint a szervezet fizikai megerőltetése hozzájárulhat a légutak összeszűküléséhez.

A Világmozgalom az Asztmásokért azzal a felhívással fordult a betegekhez, hogy vállaljanak tevékenyebb részt kezelésükben, mivel helyes diagnózissal, megfelelő gyógymóddal és hatékony kezeléssel az asztmás beteg teljes, aktív életet élhet.

A Magyarországon nyilvántartott asztmások száma meghaladja a 140 ezret, az allergiában szenvedők száma 2 millióra tehető.