Légköri szén-dioxid-rekord

Vágólapra másolva!
Rekordszintet ért el a Föld légkörében az üvegházhatásért felelős gázok legjelentősebbike, a szén-dioxid - jelentették a hawaii Mauna Loa megfigyelőállomás kutatói. A gyorsuló koncentráció oka további elemzést igényel, de a növekedés kétségtelen.
Vágólapra másolva!

A szén-dioxid - amely főként a szén, a benzin és egyéb fosszilis üzem- és fűtőanyagok égése során keletkezik - üvegházhatású gáz, azaz jelenléte növeli a légkör hőmérsékletét. A mérések szerint a 20. században a globális hőmérséklet 0,6 Celsius-fokkal emelkedett, és ebben jelentős szerepet tulajdonítanak a fokozódó üvegházhatásnak.

Az amerikai védelmi minisztérium, a Pentagon által nemrégiben készített stratégiai tanulmány egy újabb jégkorszak vízióját vetíti előre. Az USA környezetvédelmi potilikáját bírálók szerint ha már maga a Pentagon is ezt a forgatókönyvet erősíti meg, az Egyesült Államoknak ratifikálnia kellene az üvegházhatást okozó gázok csökkentéséről intézkedő kiotói klímavédelmi jegyzőkönyvet, különben maga is előidézőjévé válik a jövendő katasztrófának.

A tanulmány szerint az évekig tartó fokozódó fölmelegedés a Föld ökológiai rendszerét úgy alakítja át, hogy a tengerek vizének felhígulása, sótartalmának csökkenése az északi féltekén a Golf-áramlat hatását csökkenti, ezáltal a kezdeti felmelegedést követően az északi félgömbön jelentős lehűlés - esetleg egy újabb jégkorszak - várható.

Az ENSZ Éghajlatváltozási Keretegyezményhez csatolt Kiotói Jegyzőkönyvben, 1997. decemberben, a fejlett ipari országok kötelezettséget vállaltak arra, hogy a 2008 és 2012 közötti időszakra az 1990-es szinthez képest átlagosan 5,2 százalékkal csökkentik az üvegházhatás kialakulásában szerepet játszó hat gázféleség, mindenekelőtt a szén-dioxid kibocsátását. Az Európai Unió és Ausztrália 8-8 százalékos, az Egyesült Államok 7 százalékos, Kanada és Japán pedig 6-6 százalékos csökkentést vállalt. A kibocsátás mintegy 35 százalékáért felelős Egyesült Államok azonban - a jelen helyzet szerint - nem kívánja ratifikálni a szerződést, amely így csak az orosz ratifikálással léphetne életbe. Csak így lenne meg ugyanis a szükséges, az összkibocsátás 55 százalékát adó országok ratifikálása. A közelmúltban újraválasztott Putyin elnök azonban legutóbb a múlt év végi milánói klímakonferencián zárkózott el a ratifikálástól.

A német acélgyártó óriás, a ThyssenKrupp máris bejelentette, hogy ha a német kormány nem változtat a tervezett szén-dioxid-kibocsátási maximumértéken, kénytelen lesz visszafogni termelését és mintegy 4 ezer dolgozót elbocsátani. A cég a kibocsátási kvótavásárlás helyett inkább a termelés visszafogását választaná.

Az EU országoknak - az uniós kiotói vállalásokra tekintettel - március végéig kell előterjeszteniük szén-dioxid-kibocsátásuk csökkentésére vonatkozó terveiket. Az uniós elképzelések szerint a kibocsátási határértéket túllépő cégek más, a határértéket el nem érő kibocsátási kvótával rendelkezőktől pluszkvótát vásárolhatnak. Magyarországnak a várakozások szerint mintegy 5 millió tonna felesleges kvótája marad, így azt kell mérlegelnie, hogy a felesleget a túlzott szennyezési kvótával bíró országoknak átadja-e, vagy a később valószínűsíthető kibocsátás növekedése miatt tartalékolja.