Nagykövet a csillagászkörben

Vágólapra másolva!
George Herbert Walker, az Egyesült Államok budapesti nagykövete március 17-én, szerdán meglátogatta az óbudai Alternatív Közgazdasági Gimnázium (AKG) csillagász szakkörét. A szakkör tagja a középiskolás Turczi Dávid is, aki részt vett a NASA Mars-programjában.
Vágólapra másolva!

A nagykövet bevezetésként elmondta: sok jót hallott a különleges tanrend szerint oktató iskoláról. A 13 éve működő Supernova csillagász szakkört a vezető tanár, Sik András PhD-ösztöndíjas doktorandusz mutatta be, aki diákként maga is ebben a szakkörben kutatta az égbolt titkait.

"Három éve vezetem a csillagászkört, amely egyre terebélyesedő szellemi műhellyé válik" - mondta Sik András, aki büszke arra, hogy a Supernovában több generáció is él egymás mellett: a legidősebb Orbán Ádám 20 éves csillagász szakos egyetemi hallgató, aztán a végzős diákok, Turczi Dávidék évfolyama, akik már négy éve dolgoznak együtt, végül vannak idén belépett tagjaik is.

A beszélgetésen részt vett a Supernova két "öregdiákja", Bodó Zsófia és Gaál Bernadett, akik 3 éve ugyancsak kilátogathattak a NASA pasadenai központjába - 10 ezer diák közül akkor egyszerre két magyart is beválasztottak a csapatba. Az érdeklődő vendég kifaggatta tapasztalatairól Zsófit és Dávidot.

Forrás: MTI/Földi Imre
Balról jobbra: Turczi Dávid, Sik András és George Herbert Walker

Sik András beszámolt a szakkör egy héttel ezelőtti I. Magyar MarsExpedíciójáról, amelyet a Fehér megyei Gánt elhagyatott bauxitbányájában rendeztek, ahol a vörös bolygón teendő első emberi lépéseket, vizsgálatokat szimulálták. Az expedícióról készült videót is bemutatták: "Ez volt a múlt, és várjuk a jövőt" - mondta a tanár.

George Herbert Walker szemlátomást szívesen beszélgetett a diákokkal, és gratulált a lelkes, fiatal pedagógusnak. A nagykövet maga is csillagászatot tanult az egyetemen. "Nagyon tehetségesek ezek a gyerekek" - mondta a vendég, és hozzáfűzte: "Remélem, ugyanígy folytatjátok a munkát. Ti vagytok a jövő, ti valóban kijuthattok a világűrbe. Ez azért is fontos, mert a jövőben az űrkutatás mind jobban befolyásolja majd az életünket."