Veszélyben az érintetlen esőerdők

Vágólapra másolva!
Az őserdők fás társulásaiban végbemenő változások az emberi beavatkozás megkérdőjelezhetetlen bizonyítékai.
Vágólapra másolva!

Az Amazonas érintetlen esőerdőit is elérte az emberi tevékenység következtében kialakult éghajlatváltozás. A legbelsőbb területek fajtársulásainak ökoszisztémájában is változás tapasztalható - olvasható a Nature tudományos hetilapban.

A fakitermelés, az erdőirtás, a közvetlen emberi beavatkozás köztudottan drasztikus változásokat okoz az esőerdők élővilágában, ám az csak most nyert bizonyítást, hogy a legtávolabbi elzárt területek sincsenek biztonságban az emberi cselekvés következményeivel szemben.

Az évezredek alatt kialakult kényes egyensúlyt elsősorban a flóra növekedési dinamikájának megváltozása veszélyezteti, ugyanis egyes, gyorsan fejlődő fajok még gyorsabb növekedést produkálnak, kiszorítva a lassabban növekvő fajokat. Mindez súlyosan veszélyezteti az erők biodiverzitását, azaz a fajok változatosságát - állítja William Laurance, a balboai Smithsonain Trópusi Kutatóintézet munkatársa, a tanulmány szerzője.

A kutatók húsz éven keresztül tanulmányozták 69, az embertől érintetlen, megközelítőleg egy hektáros erdőség növekedési ütemét. A kapott eredményeket összevetették más, az ember által közvetlenül befolyásolt erdőségek növekedési adataival. A kutatók eredetileg az emberi cselekvés hatásainak kiterjedését kívánták tanulmányozni, és az érintetlen területeket csupán kontrollként választották kutatásukhoz. "Ám a kontroll-területek egy idő után nem úgy viselkedtek, mint ahogy azt elvártuk tőlük" - írja Laurance.

A "kontrollerdőben" az amúgy is gyorsan növekvő fák a szokásosnál is gyorsabban növekedtek, ugyanakkor az alacsonyabb fák növekedési sebessége a felére esett vissza. A tendencia olyan szembetűnő volt és olyan szabályszerűséget mutatott, amit a szakemberek már nem írhattak a véletlen egybeesések számlájára, s így kénytelenek voltak elismerni, hogy "az esőerdők dinamikája lényegesen megváltozott".