A 40 millió agglegény országa

Vágólapra másolva!
Kínában 2020-ban 30-40 millió agglegény él majd, mivel a fiúgyermeknek kedvezőbb kulturális és társadalmi környezet miatt a párok elvetetik nőnemű magzataikat - nyilatkozta egy magas rangú kínai politikus.
Vágólapra másolva!
A politikus Kínában szokatlanul őszintén fogalmazott, amikor hangsúlyozta, hogy a probléma gyökere a kormány által támogatott, ellentmondásos egygyerekes családmodellben rejlik, amelynek következményeképpen az országban belátható időn belül több agglegény él majd, mint Malajzia egész lakossága.


A nemek közötti arány 1982-ben aránylag normális volt: 108 fiúcsecsemőre 100 lány újszülött jutott. 2000-ben azonban már 117 fiúszülés jutott 100 lányszülésre, s Hainanban vagy Guangdongban még riasztóbb volt az adat: 100 lány mellett a fenti tartományokban 130 fiú született. "Az ilyen óriási aránytalanság a nemek között a népesség egészséges és harmonikus növekedését fenyegeti, és olyan bűnök és társadalmi problémák melegágya, mint az érdekházasság, nőrablás és prostitúció" - jelentette ki a tisztviselő.

A nő- és gyermekkereskedelem valóban országos méretű problémává vált Kínában. Márciusban nyilvánosságra hozott adatok szerint a rendőrség az elmúlt két évben 42 215 elrabolt nőt és gyermeket szabadított ki, de hivatalos elemzők szerint ez csak a jéghegy csúcsa. Az elrabolt felnőtteket többnyire feleségnek vagy ágyasnak, a kicsiket pedig gyermektelen pároknak adták el.

"A lánygyerek ugyanolyan jó, mint a fiú!"

A kínaiak hagyományosan többre becsülik a lányoknál a fiúcsecsemőket, mivel úgy tartják, hogy az utóbbiak inkább képesek gondoskodni a családról, eltartják a szüleiket, és tovább viszik a nemzetséget. Kínában a lányok ugyanis házasságkötésük után a férjük családjához tartoznak.

Mivel a fiú újszülöttek száma évről évre több, mint a lánycsecsemőké, Li sürgeti a kínai törvényhozást: tiltsa meg, hogy az orvos a szülés előtt elárulhassa a gyermek nemét. A probléma különösen súlyos a parasztság körében, ahol megfelelő orvosi háttér hiányában újra él és virágzik a lánycsecsemő-gyilkosság több száz éves hagyománya. Az önkormányzatok számos falut teleaggattak a következő szövegű plakátokkal: "A lánygyerek ugyanolyan jó, mint a fiú!"

Lou Binbin, a Kínai Demográfiai Információs- és Kutatóközpont professzora szerint nem csupán a kormány egykepolitikája felelős a fiúcsecsemők számának növekedéséért. "Számos vidéken a szülők nem viselik ugyanúgy gondját a lányoknak, mint a fiúknak, ezért az előbbiek halálozási aránya magasabb, mint az utóbbiaké. A nemek közötti egyenlőtlen arány kisgyermekkorban nagyobb, mint születéskor."

Kínának legalább 12 millió "elveszett leánya" van, olyanok, akik meg sem születtek, vagy világra jöttek ugyan, de nem szerepelnek a népesség-nyilvántartásban, hogy szüleiknek legyen még egy esélye egy fiúgyerekre.