Zajlik a Mars-invázió

Vágólapra másolva!
Miközben az amerikai Spirit pazarul landolt a Gusev-kráterben, a bolygó körül december 25-e óta keringő európai szonda, a Mars Express újabb sikeres pályamódosítást hajtott végre. A brit leszállóegység, a Beagle 2 még mindig hallgat, de a remények szerint már csak január 7-ig. Hangolódjon rá Ön is a nagy kalandra képnézegetőt és játékokat tartalmazó összeállításunk segítségével! Mint látni fogja, a Mars elleni "támadásnak" számos hazai vonatkozása is akad.
Vágólapra másolva!

Friss információk

2003. december 25. Egyelőre nincs életjel a marsi leszállóegységtől
(utolsó frissítés: december 26. 01.00)
Európa megérkezett a Marshoz, ám egyelőre felemás eredménnyel: a Mars Express pályára állásának fő manővere sikerült, de a Beagle 2 leszállóegység a második kommunikációs időpontban sem jelentkezett be.

2003. december 23. Mars, itt jön Európa! - A "támadás" időpontjai
December 25-én az Európai Űrügynökség Mars Express űrszondája megkezdi a pályára állást a vörös bolygó körül, a brit Beagle 2 leszállóegység pedig landol a felszínen. A fontosabb események tervezett időpontjai.

2003. december 19. Szétváltak az európai marsszondák
Az ESA december 19-én 12.05-kor megerősítette, hogy a Mars Express és a Beagle 2 európai marszondák szétválasztásának kritikus művelete sikeres volt. Képes beszámolónk.

Elveszett a Remény
A japán Nozomi (Remény) nevű marsszonda öt éve kezdte kudarcokkal teli odüsszeiáját. A repülésirányítók lemondtak a szondáról, így a Mars-invázió első lépése sikeretelenül zárult. Az Űrvilág űrkutatási hírportál cikke.

Háttérinformációk

Az Európai Űrügynökség (ESA) űrszondája, a Mars Express 2003. december 25-én kezdi pályára állását a bolygó körül, míg a korábban már róla levált brit leszállóegység, a Beagle 2 a tervek szerint ugyanezen a napon landol a Marson.

Alapvető összefoglaló a Mars Express és a Beagle 2 küldetéséről

Az "új generációs" amerikai robotok első hulláma 2004. január 4-én éri el a vörös bolygót a Spirit marsjáró formájában, amelyet január 25-én a második hullámban érkező ikertestvére, az Opportunity követ.

2003. július 8. Végre elindult a második marsjáró

2003. június 10. Elindult az első amerikai marsjáró

Alapvető összefoglaló a marsjárók küldetéséről

Amiért az egész "felhajtás" zajlik, egy alapvető kérdés, aminek pozitív eredménye egész világnézetünkre hatással lehet. A kérdés így szól: lehet-e élet a Marson? Egyáltalán nem elképzelhetetlen, hogy a Földhöz hasonlóan a Marson is megszületett az élet, sőt talán az ősi marsi mikrobák gyarmatosították saját bolygónkat is. Tanulmányozza át összeállításunkat a feltételezett marsi élettel kapcsolatban!

Lehet-e élet a Marson?

Két magyar diáklány, a budapesti Alternatív Közgazdasági Gimnázium csillagászat szakkörének tagjai "természetesen" már 2001-ben megmondták, hol is kellene leszállni. Végül a NASA is belátta, hogy igazuk van...

A marsjárók leszállóhelyei: magyar telitalálat

A szakkör fiatalabb generációjának egyik tagja - követve a lányok pályafutását - ugyancsak a NASA-nál végezte, és részt vesz az egyik marsjáró irányításában.

Életet csak ott érdemes keresni, ahol víz is van. A Marson sok víz van - legalábbis fagyott formában -, és valószínű, hogy helyenként és időnként ez folyékony fázisba kerül.

Marsi víz: részletes adatok!

Megint a magyarok: Horváth András és kutatócsoportja merész, de egyre komolyabban vett elképzeléssel állt elő a marsi élőlényekre vonatkozóan.

A magyar foltok elérték Európát


JÁTÉK

Biztosan sorba tudja rendezni a Naprendszer bolygóit, Naptól távolodó sorrendben. Itt a lehetőség a gyakorlásra!

Ki tudná rakni a Mars térképét? Próbálja meg!

Milyen magasra lehetne felugrani a Marson? Próbálja meg!

Csak profiknak! Mennyire ismeri Ön a Mars felszínét? Próbálja ki egy játék segítségével!

Az egyes animációknál a kérdőjelre kattintva segítséget kaphat. Az animációk megtekintéséhez Macromedia Flash 6.0 plugin szükséges.