Egyiptomi régészek kételkednek Nofretiti eredetiségében

Vágólapra másolva!
Mint arról korábban beszámoltunk, brit régészek, Joanne Fletcher vezetésével azt állítják, hogy megtalálták az egyiptomi királynő, Nofretiti múmiáját, míg egyiptomi kollégáik kételkednek ebben.
Vágólapra másolva!

Forrás: [origo]Zahi Hawass egyiptomi régész egyenesen azt állítja, hogy "Nofretiti sírja" még csak nem is egy nő, hanem egy férfi holttestét rejti.

Joann Fletcher, a brit York Egyetem régésze olyan hasonlóságot fedezett föl egy 1898-ban a Királyok völgyében feltárt sírkamrában lefotózott múmia és a berlini Egyiptomi Múzeumban található Nofretiti-büszt között, ami - véleménye szerint - nem lehet a véletlen műve.

A kamrát s benne a múmiát 1898-ban Victor Loret francia régész találta meg II. Amenhotep sírjának oldalsó kamrájában, majd a sírt 1907-ben visszafalazták.

Fletcher még júniusban azt a bejelentést tette, hogy a sírban Nofretiti múmiája fekszik. A bejelentés nagy port kavart, és - elsősorban - egyiptomi régészek igyekeztek cáfolni Fletcherék bejelentését, akiket ez nem tántorított el attól sem, hogy a múmia alapján rekonstruálják az "igazi" Nofretiti királynő arcmását.

Hawass munkatársaival elsősorban azt kifogásolta, hogy brit kollégái csupán a múmia és a Nofretiti-büszt közti hasonlóságot vették alapul, figyelmen kívül hagyva olyan fontos tényezőket, mint a korszak ábrázolási jellegzetességei. Most azonban Hawass tovább megy, és egyenesen azt állítja, hogy a sír nem nő, hanem férfi múmiáját őrzi.

Azt a York Egyetem munkatársa, Don Brothwell is elismeri, hogy eleinte "voltak bizonyos kétségek a múmia nemét illetően", később azonban sikerült kizárni minden olyan jellemzőt, amely férfira utalhatna.

Hawass-ék ugyanakkor azt állítja, hogy a kettős fülbevaló viselete a férfiak és a nők körében egyaránt divat volt - kivéve az Amarna-időszakot, azt a kort, amikor Nofretiti is történetesen élt. Az egyiptomi szakember szerint ekkor csak a férfiak viseltek a fülükben két helyen átlukasztott fülbevalót. "Ráadásul a királynők soha nem a fülükben hordák a fülbevalót, hanem a parókájukon"

"Nofretiti hat gyermeket szült, emiatt csípője nem lehetett ennyire keskeny, mint a neki tulajdonított múmiának" - állítja Hawass. Salima Ikram a kairói Amerikai Egyetem professzora elmondta, hogy a York Egyetem munkatársai hamarosan röntgenfelvételt készítenek a testről, amelyből "sok mindennek ki kell derülnie - elsősorban annak, hogy életében szült-e a múmia. A múmiáról készített röntgenfelvételek minden bizonnyal fényt derít erre a vitatott kérdésre".

Hawass továbbá furcsálja azt is, hogy szinte kétséget kizáróan biztosak a kutatók abban, hogy Nofretiti valamikor 35 éves kora könnyékén halt meg, míg a múmia korát a szakértők 18 és 30 év közé teszik.