A Föld első fényképe a Mars térségéből

Vágólapra másolva!
A Földről a Mars térségéből készített fényképet hozott internetes honlapján nyilvánosságra csütörtökön a NASA.
Vágólapra másolva!

A fényképet a vörös bolygó körül keringő Mars Global Surveyor amerikai űrszonda készítette május 8-án, amikor Földünkön greenwichi idő szerint délután 1 óra volt. A felvétel 138 millió kilométeres távolságból mutatja bolygónkat, sőt látható a Hold, és a háttérben a Jupiter is.

Ebből a távolságból bolygónk ragyogó világoskék csillagnak látszik. A felvétel kinagyításával kivehetővé vált az Egyesült Államok középső és keleti vidéke, Dél-Amerika északi térsége, valamint Közép-Amerika, illetve a Mexikói-öböl egy-egy része. Ha léteznének a Marson értelmes lények, és lennének hasonló távcsöveik, körülbelül ilyen képet alkothatnának planétánkról.

A Mars vidékéről most először sikerült lencsevégre kapni a Földet. Hat éve a vörös bolygóra leszállt Pathfinder amerikai szonda próbálkozott meg bolygónk lefényképezésével, de közbeszólt a marsi időjárás: egy felhőréteg takarta el rálátást.

Forrás: NASA
A Mars mellől is jól látható égi kísérőnk, a Hold

Földünkről más égitest vidékéről először 1968 karácsonyán készült fénykép. Az Apollo-8 amerikai űrhajó háromtagú legénysége az emberiség első küldötteiként ekkor érkezett meg a Holdhoz, s miközben az asztronauták égi kísérőnk körül keringtek, lefényképezték a Földet, mintegy 400 ezer kilométer távolságból. Jóval messzebbről, 6,4 milliárd kilométeres távolságból 1990-ben a Naprendszerből kifelé tartó Voyager-1 amerikai űrszonda kamerája visszapillantott, és lefotózta bolygónkat, amely parányi világoskék pontnak látszik a felvételen.