WWF: A Kárpátok Európa génkamrája

Vágólapra másolva!
Európa egyik legváltozatosabb hegyvidéki élővilága a Kárpátokban található, ám ez a természeti gazdagság megfelelő jogi védelem híján elveszhet - hívta föl a figyelmet a WWF a Kijevben május 21-én kezdődött Ötödik Európai Környezetvédelmi Konferencián.
Vágólapra másolva!

A konferenciára egy tanulmány is készült "A Kárpátok veszélyeztetett fajainak listája" címmel, amely szerint a Kárpátok a nagytestű emlősök talán utolsó menedéke Európában.

Itt található a barna medve, a farkas és a régió legsérülékenyebb nagyragadozója, a hiúz legnagyobb állománya a kontinensen. A globálisan veszélyeztetett parlagi sas európai állományának közel fele a Kárpátokban él, és míg a régió halpopulációi viszonylag erősek, a vándorló halfajok, mint egyes tokfélék, különösen veszélyeztetettek a gátépítések és szennyezések által. A jelentés alapján az is elmondható, hogy a Kárpátok mintegy 4000 növényfajával és alfajával az európai növényvilág 30%-át rejti magában, ám az itt fellelhető fajok közül nagyon sok különösen veszélyeztetett, 41 faj és alfaj pedig a kihalás szélén áll.

"Ez a különös fajgazdagság részben annak köszönhető, hogy a Kárpátokban az atlanti, közép-, észak- és kelet-európai hatások találkoznak" - magyarázta Zbigniew Witkowski lengyel kutató, a tanulmány egyik szerzője. "A farkasok és hiúzok visszatelepedése Szlovákia felől jól példázza, hogy a magyarországi természetvédelem számára is meghatározó a Kárpátok fajgazdag élővilágának megőrzése" - mondta el Gadó György Pál, a WWF Magyarország nagyragadozó-védelmi programjának vezetője.

Egy másik igen ritka faj a Kárpátokban az európai bölény, melyből alig négyszáz egyed él a Kárpátok területén. A faj kihalása után kétszáz évvel a lengyel és az ukrán Kárpátokba visszatelepített bölényeket ma a beltenyészet fenyegeti. Rendkívül veszélyeztetett faj a zerge is, amelyből körülbelül háromszáz, és a jávorszarvas, amelyből körülbelül száz egyed él a Kárpátokban.

Az új tanulmányt egy nappal az előtt mutatják be, hogy a Kárpátok országainak miniszterei hivatalosan aláírják a Kárpáti Egyezményt. "A Kárpátok veszélyeztetett fajainak listája című jelentés világosan megmutatja, hogy melyek azok a természeti értékek, amelyeknek leginkább szükségük van az egyezmény által biztosított védelemre" - nyilatkozta dr. Claude Martin, a WWF főigazgatója.

A környezeti szennyezések, beruházások, a vadászat, az erdőirtás és az élőhelyek egymástól való elszakadása a Kárpátok élővilágát leginkább veszélyeztető tényezők.