Már nem sokáig tart a kánikula

Vágólapra másolva!
Hatodikától kilencedikéig egymás után négyszer dőltek meg a hőmérsékleti rekordok, de az ezt követő napokban is sokfelé elérte a hőmérséklet a 30 fokot.
Vágólapra másolva!

2003. április 6-án a Dunántúlon helyenként 1-2 cm hó borította órákig a tájat, majd aznap éjszaka a fővárostól északra volt hatalmas hóvihar. Pontosan egy hónappal később egy rendkívüli hőségsorozat első napjára ébredhettünk.

Az időjárási helyzet megértéséhez vissza kell mennünk néhány napot. Május 3-án egy gyors mozgású hidegfront robogott át viharos széllel hazánk felett, amely mögött anticiklon épült fel. A négynapos ünnep vasárnapján már felhő sem volt az égen, a leszálló légmozgások szárító hatása érvényesült. Hétfőn az anticiklon keleti felére kerültünk, enyhe déli áramlás alakult ki. Úgynevezett meleg gerinc épült fel felettünk, melyben jellemző a 2000 m feletti szintben történő dinamikus leáramlás, így ebben a rétegben felhőzet nem alakulhat ki, az idesodródó felhőfoszlányok is hamarosan szétoszlanak. A felszínközeli rétegekben a felszín felmelegedése napközben ugyan termikeket indít el, de a bennük lévő nedvesség általában még a gomolyfelhők kialakulásához is kevés.

A hirtelen melegedés és az előző hónapok csapadékszegénységének eredményeként a felszín közelében is extrém szárazzá válta a levegő. A száraz levegő sajátossága a kis hőkapacitás, melynek következtében külső hatásokra gyorsan változik a hőmérséklete. Ha ehhez hozzátesszük, hogy a május eleji napmagasság augusztus elejének felel meg, talán nem annyira meglepő az első hőségnapon tapasztalt sivatagi hőingás: az Alföld déli vidékén a hajnali és koradélutáni hőmérséklet között helyenként 30 fokos különbség is kialakult. A hajnali műszakosok 4 fokban indulhattak munkába, majd amikor délután kettőkor végeztek, már 34 fokot mutatott a hőmérő.

Hatodikától kilencedikéig egymás után négyszer dőltek meg a hőmérsékleti rekordok, de az ezt követő napokban is sokfelé elérte a hőmérséklet a 30 fokot. Időközben a meleg-gerinc kissé keletebbre sodródott, a levegő páratartalma pedig napról-napra emelkedett, így már hajnalban sem frissült fel a levegő.

Az egy héten át tartó kánikula még júliusban is bőven megállja a helyét, tavaly például nem is volt ilyen széria a hetedik hónapban.

És hogy meddig tart a kánikula? Már nem sokáig. Kedden még fülledt meleg időnk lesz délutáni zivatarokkal, de éjszaka egy markáns hidegfront vet véget a korán jött nyárnak. Csütörtökön az átlagosnál több fokkal hűvösebb, szeles időben lesz részünk. Lehet, hogy most éltük át az idei nyár legmelegebb napjait? Nem akarunk senkit sem ijesztegetni, de ilyen is előfordult már...

ICI Interaktív Meteorológia