Hullik a páviánok pénisze

Vágólapra másolva!
Szörnyű nemi betegség csonkítja meg a kelet-afrikai pávián hímeket. Becslések szerint a fertőzés eddig mintegy 200 állatot támadott meg, és a kutatók mindent elkövetnek azért, hogy megfejtsék a "majomkórt" kiváltó kórokozó rejtélyét.
Vágólapra másolva!

A betegség a főemlősök nemi szerveit támadja meg. A következmények elsősorban a hímek számára végzetesek. "Mintha elrohadna és egyszerűen leesne a péniszük" - fogalmaz Elibariki Mtui, az African Wildlife Foundation képviselője.

A betegség körülbelül egy hónappal ezelőtt jelent meg, és míg az esetek a jelek szerint a tanzániai Manyara Nemzeti Park területére korlátozódnak, a szakemeberek attól félnek, hogy a fertőzött csapatokról átterjedhet a régió teljes populációjára. "A park vadőrei megerősítették, hogy több fertőzött hím elpusztult. Erősen aggódunk, hogy igazi járvány tör ki" - fogalmaz Mtui.

"Ha tényleg nemi betegség, akkor gyorsan elterjedhet" - véli Dee Carey texasi főemlőskutató. A páviánok akár a százas nagyságrendet is elérő csoportokban élnek, és bár a nőstények megmaradnak a "családon" belül, a hímek gyakran cserélgetik partnereiket. Mindazonáltal igen nehéz felmérni a kockázatokat mindaddig, amíg ilyen kevés információval rendelkezünk a betegségről.

Herpesz-szerű tünetek

A tanzániai Wildlife Research Institute tudósokat küldött a Manyara-tóhoz, hogy felügyeljék az állatokat, és mintákat vegyenek a beteg példányoktól, hogy azonosíthassák a betegséget okozó vírust vagy baktériumot.

A páviánok körében eddig gyakorlatilag ismeretlenek voltak a nemi úton terjedő betegségek. A Carey által gondozott 4000 páviánból álló közösség egyedeinél megfigyelték ugyan, hogy időnként egy herpesszerű vírustól kisebesedik az állatok nemi szerve, de még nem fordult elő, hogy ezekben elpusztultak volna.

"Ugyanakkor mindent elkövetünk, és tőlünk telhetően igyekszünk gondozni az állatokat " - jelentette ki Carey. Elképzelhetőnek tartja, hogy az állatok elhullását nem maga a betegség, hanem egy utána kialakuló fertőzés okozza.

Ez az egyik azon lehetőségek közül, amelyeket a tanzániai kutatóknak számba kell vennie. A környék lakosai ugyanakkor valószínűleg nem támogatják majd az állatok gondozását, mert azokra elsősorban a termést megdézsmáló kártevőkként tekintenek.