Mégis csökken a világnépesség

Vágólapra másolva!
A születések száma zuhanni kezd, míg az AIDS gyorsuló ütemben szedi áldozatait - az ENSZ forgatókönyve szerint a 21. század végére csökkenhet a világ népessége.
Vágólapra másolva!

Forrás: ORIGOLegújabb, a múlt héten közzétett előrejelzésükben az ENSZ demográfusai 400 millió emberrel kevesebbre becsülték a 21. század közepének világnépességét, mint egy évvel korábban. Joseph Chamie, az ENSZ népesedéskutatója szerint a század közepén 8,9 milliárdan leszünk, szemben a tavaly ilyenkor becsült 9,3 milliárd fős adattal. Ma 6,3 milliárd ember él a földön.

Ha belegondolunk, hogy jelenleg az Egyesült Államokban, Kanadában és Mexikóban együttvéve épp ennyien, azaz mintegy 400 millióan élnek, a különbség cseppet sem elhanyagolható.

Beszámolójában Chamie a csökkenés legfőbb okai közt kiemelte a születések számának a vártnál nagyobb arányú csökkenését, illetve az AIDS fokozódó pusztítását, amelyet az elemző "a 'legsikeresebb' tömegpusztító fegyvernek" nevezett.

A demográfus arra is felhívta a figyelmet, hogy 2050-ben, ameddig a népesedési előrejelzés szól, a halandóság a bolygó háromnegyedén meghaladja majd a születési arányokat. A nők többsége kettőnél kevesebb gyereket fog szülni.

Radikálisan csökkenő Kelet-Európa

Sőt, mi több, az előrejelzések szerint a legtöbb országban az egy anyára eső gyerekek száma 1,85 lesz. Ez teljesen ellentmond a korábbi várakozásoknak; a népességkutatók ugyanis eddig jobbára azt gondolták, hogy a legtöbb ország lakossága stabilizálódnia fog, azaz ugyanannyian jönnek a világra, mint ahányan eltávoznak.

Forrás: ORIGOChamie szerint ez a folyamat komoly következményekkel járhat az emberiség jövőjére nézve. Amikor a 20. század második felének népességrobbanása idején született generációk már nem vállalnak több gyermeket, a legtöbb ország népessége csökkeni kezd.

A részletes előrejelzések szerint 33 országban kevesebben élnek majd 2050-ben, mint ma. Japán előreláthatólag 14, Olaszország 22, Kelet-Európa és Oroszország pedig akár 30-50%-kal is "kisebb" lehet.

A dél-afrikai régió országainak is népességcsökkenéssel kell számolniuk, elsősorban az AIDS következtében. Chamie szerint a század közepére a betegség 278 millió halálos áldozatot követel majd.

A fejlett országok közül az Amerikai Egyesült Államok azonban várhatóan azon kevesek közé tartozik majd, ahol a lakosság száma épp nőni fog, méghozzá jelentős mértékben: évi 1 millió emberrel. A látványos növekedés hátterében elsősorban a bevándorlás áll.