A Columbia űrrepülőgép tragédiája

Vágólapra másolva!
Február 1-én, szombaton a Columbia űrrepülőgép a leszállás során, mintegy 15 perccel a landolás előtt megsemmisült. A gép fedélzetén tartózkodó hét űrhajós életét vesztette. A Columbia felszállásakor készült felvételeken látható, amint egy törmelékdarab ütődik a bal szárnynak. A NASA bejelentette, a tragédia okának megállapításáig leállítja az űrrepülőgép-programot.
Vágólapra másolva!

Az alábbiakban a Columbia utolsó útjával kapcsolatban megjelent anyagaink folyamatosan bővülő gyűjteményét tekinthetik meg.

A legutóbbi hírek

Volt-e lehetőség a Columbia megmentésére?
2003. február 3. Amennyiben a tragédia a start során bekövetkezett esemény következménye volt, a Columbia legénységének sorsa már az induláskor megpecsételődhetett - írja a Space.com. Ha valóban az indításnál leváló és a bal szárnynak ütődő darab okozta a problémát, nem lett volna-e lehetőség arra, hogy egy másik űrrepülőgép a Columbia segítségére siessen, vagy saját legénysége egy űrséta során kijavítsa a hibát?

Az interneten próbálták eladni a Columbia darabjait
2003. február 3. A NASA élesen elítélte és felháborodásának adott hangot, hogy a szombaton szerencsétlenül járt Columbia űrrepülőgép egyes darabjait az interneten próbálták értékesíteni a megtalálók. Alig pár órával a tragikus baleset után egyes roncsdarabokat néhány dolláros áron kínálták az eBay aukciós oldalon.

Megérinteni Isten arcát
2003. Minden tragédia felidézi az őt megelőző tragédiák történetét. Tizenhét évvel ezelőtt összeszorult torokkal néztük a képernyőkön, ahogyan felszállás közben felrobbant a Challenger űrrepülő. Hét utasa meghalt. Reagan akkori amerikai elnök gyászbeszédében úgy jellemezte az űrhajósokat, mint olyan hős úttörőket, akiket a világűr felfedezésének vágya hajtott. Olyan emberek voltak, akik örömmel fogadták a kihívásokat - mondta. A gyerekekhez szólva, akik élőben láthatták a tragédiát, azt mondta, hogy néha érthetetlen és fájdalmas dolgok történhetnek. Ez mind együtt jár a felfedezéssel, az emberiség horizontjának tágulásával. A jövő a bátraké, akik vállalják a kockázatot.

Columbia: az utolsó percek technikai adatai
...A Columbia belép Texas fölé. A magasság mintegy 60 km, a sebesség 19 000 km/óra. A bal oldal egyre erősebben rázkódik. A repülésvezérlő rendszer ezt azzal próbálja ellensúlyozni, hogy jobbra dönti a gépet. Az irányítóközpont hívja az űrrepülőgépet.

Columbia: a problémák a bal futóműnél kezdődtek
2003. február 3. A NASA hivatalosan is bejelentette, hogy az eddigi vizsgálati eredmények alapján a Columbia űrrepülőgép hővédő pajzsa megbomlott, és ez okozhatta végzetét. A még nem végleges feltételezések szerint a problémák a gép bal futóművénél kezdődtek.

Mégsem találták meg mind a hét űrhajóst
2003. február 3. Közleményben pontosította a NASA korábbi bejelentését. Egyelőre mégsem nyert megerősítést, hogy a Columbia valamennyi űrhajósától találtak földi maradványokat az űrrepülőgép roncsainak keresése során.

Bush Houstonba utazik a gyászszertartásra
2003. február 3. George Bush amerikai elnök kedden részt vesz a felrobbant Columbia űrrepülőgép hét űrhajósának gyászszertartásán a Johnson-űrközpontban, Houstonban. Az elnök utasítása szerint öt napig félárbocra eresztették a zászlókat a szövetségi épületeken.

A legénység tudta, hogy mindennek vége
2003. február 2. A 77 éves Heinz-Hermann Koelle, az Apollo-program tervezési főnöke szerint az asztronautákat végszükség esetén még a világűrben is meg tudták volna menteni. Egy másik űrrepülőgép mehetett volna értük az űrállomásra - jelentette ki.

Utánpótlás indult az Űrállomásra
2003. február 2. Sikeresen pályára állt az automatikus teherszállító Progressz űrhajó. Két napon belül utánpótlás érkezik a Nemzetközi Űrállomásra. Részletek az Űrvilág asztronautikai hírportál cikkében.

Oroszország kész segíteni - orosz szakértők véleményei
2002. február 2. Orosz űrkutatási szakemberek szerint könnyen leállíthatják az emberes amerikai űrrepülést legalább 2007-2008-ig, amíg új konstrukciók készülhetnek el. Álláspontjuk szerint ez megkérdőjelezi a Nemzetközi Űrállomás jövőjét is.

A katasztrófa miatt nehéz helyzetbe kerülhet a Boeing
2003. február 2. A Columbia katasztrófája minden eddiginél súlyosabb helyzetbe hozhatja az amerikai Boeing repülőgépgyárat. A Boeing a NASA legjelentősebb üzletfele.

Részletes anyagaink

A katasztrófa
Forrás: EPAFebruár 1-én (szombaton) közép-európai idő szerint 15 óra után megszakadt a kapcsolat a leszállni készülő Columbia űrrepülőgéppel. Ez a landolás előtt kb. 15 perccel történt, és többé nem is állt helyre. A CNN által közvetített felvételeken kezdettől fogva világosan látható volt, hogy a Columbia pozíciójában több darabra szétváló fehér füstcsíkok jelennek meg, majd rövidesen a lezuhanás körzetében megtalált első roncsdarabokat is bemutatták. A közép-európai idő szerint 19 órakor megtartott sajtótájékoztatón a NASA hivatalosan is elismerte a szörnyű katasztrófa bekövetkeztét. George Bush amerikai elnök szombat este, a nemzethez intézett rövid televíziós beszédében megerősítette: a Columbia űrrepülőgép megsemmisült, a legénység tagjai közül senki nem élte túl a szerencsétlenséget. részletek

Kommentár nélkül: a Columbia utolsó útja képekben

A Columbia katasztrófájának lehetséges okai és következményei
Nem kizárt, hogy egy aprónak tűnő sérülés - amelyről a NASA a start óta tudott - kritikus helyzetben egy katasztrofális eseménysorozatot indított el. Az [origo] dr. Horváth András űrkutató-csillagászt kérdezte a Columbia tragédiájának lehetséges okairól és a várható következményekről.

A Columbia legénysége
Az űrrepülőgépen utazó hét asztronauta - két nő és öt férfi - közül senki nem élte túl a katasztrófát.

Forrás: EPA

Izrael nemzeti hősét gyászolja
A Columbia fedélzetén tartózkodott az első izraeli asztronauta, a 47 éves Ilan Ramon ezredes, akit nemzeti hősként tiszteltek Izraelben.

A Columbia utolsó percei
Az űrrepülőgép utolsó útjának utolsó 45 perce.

A katasztrófa közvetlen következményei
A NASA bejelentette, hogy a tragédia okának megállapításáig leállítja az űrrepülőgép-programot. Oroszország bejelentette, hogy a katasztrófa ellenére folytatja az űrállomás-programot, és felajánlotta saját űrhajóit az űrrepülőgépek átmeneti pótlására. Izrael kész további asztronautákat küldeni a világűrbe. Megtalálták legalább egy űrhajós maradványait.

Fórum: Újabb Space Shuttle katasztrófa

Honlap-ajánló

Űrvilág asztronautikai hírportál
http://www.urvilag.hu/page.php
További kapcsolódó cikkek magyar nyelven.

A NASA hivatalos honlapja
http://www.nasa.gov/

A Columbia küldetésének hivatalos honlapja
http://spaceflight.nasa.gov/shuttle/