Mai vendégünk a Greenpeace

Vágólapra másolva!
Ma (január 6-án, hétfőn) 15 órakor a Társalgó vendége lesz Kalovits Judit, a Greenpeace magyarországi szóvivője.
Vágólapra másolva!
Forrás: Greenpeace
Greenpeace aktivisták a túlhalászat ellen tiltakoznak

A Greenpeace International (GPI) 1971 óta harcol a környezeti pusztítások ellen. Egy vancouveri templom alagsorából szerveződve indult útjára a szervezet, amikor az amerikai kormány alaszkai atomkísérletei ellen tiltakoztak. Egy kis halászhajóval indult a Greenpeace történelme, s a hajók mind a mai napig fontos szerepet töltenek be a szervezet "fegyvertárában".

A Greenpeace független az államoktól, a cégektől és a vállalatoktól. Nem fogadnak el sem állami, sem céges támogatást, ám világszerte több mint 2,7 millió magánember támogatja munkájukat adományaival. A szervezet így őrizhette meg megvesztegethetetlenségét és függetlenségét. Irodáikkal 40 országban vannak jelen, a környezet érdekében ezekből indítják akcióikat a világ bármely tájára. Szigorúan erőszakmentes szervezetként kampányaikkal hívják fel a figyelmet a környezetszennyező vállalatokra a szennyezések forrásaira.

Munkamódszer

A Greenpeace tudományos felmérések és vizsgálatok alapján dolgozik. Tanulmányokat készít, figyelemmel kíséri a "veszélyes övezeteket", és ezek alapján igyekszik feltárni világszerte a szennyezések helyét és tulajdonságait. A brit Exeteri Egyetemen lévő laboratóriumban dolgozó független kutatók analizálják számukra a szervezet munkatársai által vett vízmintákat, a veszélyes hulladékok sugárzását, a genetikailag módosított élelmiszerek hatásait és minden olyan mintát, amely a világ különböző pontjairól veszélyességi vizsgálatra érkezik. E felmérésekkel a Greenpeace több országban segíti és könnyíti meg a szervezetek, kormányzatok és hatóságok munkáját.

Forrás: Greenpeace
Többszáz Greenpeace-önkéntes segédkezik a spanyol olajkatasztrófa helyszínén

Céljuk, hogy rendre leleplezzék a környezeti visszaéléseket, rávilágítsanak a környezeti problémákra és tragédiákra, valamint ezekre megoldási javaslatot is kínáljanak. A társadalmi nyomás segítségével a döntéshozókat, vállalatokat és kormányokat a környezettel kapcsolatos gondolkodásmódjuk felülvizsgálatára és egyes esetekben a döntések megváltoztatására készterítik, így érve el, hogy azok a a rövid távú problémakezelés helyett hosszú távú megoldásokra törekedjenek.

A Greenpeace a környezet védelmének érdekében kész a konfrontációra, ugyanakkor fontos hangsúlyozni, hogy szigorúan erőszakmentes. Az első olyan környezetvédő szervezet, amely hajlandó volt kockázatos akciókba bocsátkozni, és ezeket a még nagyobb hatás érdekében a közvélemény tudomására hozni.

Eredmények

A teljesség igénye nélkül csak egy rövid felsorolás az elért fontosabb eredményekből:

- a nukleáris robbantási tesztek betiltása
- bálnavadászati moratórium
- az erdőirtás mértékének csökkentése
- a tengerekbe, óceánokba folyó mérgező szennyvizek mennyiségének csökkenése
- a Déli-sark védelmének kiszélesítése
- a genetikailag módosított élelmiszerek és előállításuk betiltatása számos országban
- az EU-ban a mérgező vegyi anyagokkal (pl. PVC) előállított gyerekjátékok betiltatása
- az ózonmentes hűtőszekrények előállításának támogatása
- a PVC alternatíváinak kiszélesítése
- több nagy bútorcég esetében elérték, hogy azok ne vásároljanak meghatározott erdőségekből származó faanyagot
- a megújuló energiaforrások növekedésének támogatása.