USA: a menopauzális hormonterápia hivatalosan is rákkeltő

Vágólapra másolva!
A menopauzális hormonterápiában alkalmazott ösztrogének szerdán felkerültek az USA kormánya által rendszeresen kiadott, a rákkeltő anyagokat tartalmazó hivatalos listára.
Vágólapra másolva!

Az ösztrogének szteroid hormonok, amelyek a női nemi szervek kifejlődéséért, valamint a női nemi jellegek kialakulásáért felelősek. Az ösztrogéneket gyakran alkalmazzák az ún. menopauzális hormonterápiában és fogamzásgátló tablettákban. Az amerikai Nemzeti Egészségügyi Intézet által a nemzeti toxikológiai program keretében összeállított, a rákkeltő anyagokat tartalmazó, kétévenként frissülő listára szerdán felkerültek a szteroid ösztrogén-hormonok is.

New Federal Report on Carcinogens Lists Estrogen Therapy, Ultraviolet, Wood Dusthttp://www.niehs.nih.gov/oc/news/10thrc.htmAz amerikai Nemzeti Egészségügyi Intézet sajtóanyaga (angol).

A jelentést kiadó Department of Health and Human Services képviselői egy sajtótájékoztatón elmondták, hogy az újonnan felvett rákkeltő anyaggal a lista már 228 "hivatalos" karcinogént tartalmaz. A listára való felkerüléshez három független szakértői bizottság egybehangzó véleménye szükséges, amelyek tagjai között független, nem a kormánynak dolgozó kutatók is helyet kapnak. A teljes jelentés az amerikai Nemzeti Egészségügyi Intézet oldalain olvasható.

A jelentés az ösztrogének esetében azokra az embereken folytatott vizsgálatokból származó adatokra hivatkozik, amelyek alapján összefüggés mutatható ki a menopauzális hormonterápia és egyes daganatok gyakoribb előfordulása között. Egy nagyszabású amerikai vizsgálat 2002 júliusában közzétett eredményei szerint ugyanis a menopauzális hormonterápia megnöveli egyes ráktípusok - például az emlődaganatok - kialakulásának kockázatát.

A jelentés arra is kitér, hogy az ösztrogéntartalmú fogamzásgátló tabletták használata megnövelheti az emlődaganatok kialakulásának kockázatát, bár ellenkező hatású lehet a petefészek és egyes méhrákok esetében.

Hormonterápia - előzmények

Mint azt a Női lapozó rovatunk korábbi nagyobb összefoglalójában olvashatták, a Woman Health Initiative (USA) vizsgálatát irányító bizottság 2002. július 9-én bejelentette, hogy leállította a kombinált hormonpótló kezeléssel kapcsolatos vizsgálatot, miután kiderült, hogy a menopauzális hormonterápia egészségügyi kockázata jelentősen meghaladta a várt előnyöket.

Ösztrogének

Az ösztrogén hormonok a szexuális differenciálódásért, a női ivarsejtek képződéséért, a reproduktív működés biztosításáért, valamint az idegszövet, csontszövet és az érrendszer fiziológiás szabályozásáért felelősek. Az ösztrogéneket gyakran alkalmazzák az ún. menopauzális hormonterápiában és fogamzásgátló tablettákban.

A kutatás lezárását eredetileg 2005-re tűzték ki. A vizsgálat több mint 16 000 amerikai résztvevője több mint 5 éven át mintegy 40 egészségügyi központban részesült menopauzális hormonterápiában. A változókorban lévő nők menopauzális tüneteinek enyhítésére, valamint a csontritkulás kezelésére és megelőzésére gyakorta alkalmazott hormonkezeléstől a kutatók azt várták, hogy az jelentősen csökkentheti a szívrohamok és a szélütések számát.

Az alanyokat a Prempro nevű (0,625 mg konjugált ösztrogén + 2,5 mg medroxiprogeszteron acetát) hormonpótlóval, illetve placebo tablettával véletlenszerűen két csoportba sorolták.

Jóllehet a kutatás pozitív eredményeket hozott a csonttörések és a vastagbélrák kockázatának csökkentése terén, a kombinált hormonpótló kezelésben részesült nők körében 41%-kal növekedett a szélütés, 22%-kal a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának lehetősége azokhoz képest, akik nem kaptak hormonpótló kezelést. Ezen túlmenően az rosszindulatú emlődaganat előfordulási kockázata is 26%-kal nőtt a hormonterápia következtében.

A Magyar Menopausa Társaság reakciója

Röviddel a vizsgálatok leállítása után a Magyar Menopausa Társaság hivatalos közleményt adott ki, amelyben többek között a következők olvashatók.

A Women Health Initiative (WHI) Egyesült Államokban végzett olyan multicentrikus, prospektiv tanulmány, ami 16 608, méheltávolításon át nem esett, 50-79 éves nőre terjedt ki.
...
A WHI tanulmány célját - kissé leegyszerűsítve a szívinfarktus megelőzését - nem érte el, ezért a tervezettnél három évvel korábban - 5,2 év után - leállították. A hormonkezelt csoportban a placebóval kezelt csoporthoz képest több nemkívánatos kardiovaszkuláris esemény következett be, emelkedett a tromboembóliás szövődmények és az invazív emlőrák előfordulási aránya. Igaz, kisebb mértékben csökkent a csonttörések és a vastagbél rákos megbetegedésinek előfordulása, összességében azonban a várható kockázatnövekedést nagyobbnak ítélték a reálisan várható előnyöknél.
...
A média egyes megnyilvánulásai azonban (itthon és külföldön egyaránt) félreértésekre és indokolatlan aggodalomra adhatnak okot, mindenekelőtt azon - elsősorban közép- és idősebb korú - nők között, akik ösztrogénhiányos tüneteik vagy panaszaik enyhítésére a menopausalis hormonterápia valamelyik formájában részesülnek.
...
A százalékosan megjelenített relatív kockázat növekedés minden szövődményt összegezve, egy kezelt személyre vonatkoztatva valójában rendkívül alacsony, egy ezreléknyi abszolút kockázatnövekedést jelent.
...
A menopauzális hormonterápiák gyakorlata a WHI vizsgálatban követettől jelentősen eltér a hazai menopauza-szakambulanciákon is.
...
A WHI-vizsgálat tanulsága abban foglalható össze, hogy a menopauzális hormonkezelés nem helyettesítő kezelés (mint például a petefészkek működésének károsodása miatt végzett ösztrogénpótlás a fogamzóképes korú nők esetében), hanem a változókori és az azt követő életszakasz gyakran átmeneti, néha tartósan fennálló hormonális egyensúlyzavarának természetes ösztrogénhormonnal történő tüneti kezelése.
...
A fenti elvek mentén beállított, folytatott és ellenőrzött MHT biztonsággal alkalmazható a hőhullámok, kisízületi fájdalmak, éjszakai izzadás, hüvelyszárazság és a csontritkulás megelőzése céljából.

A teljes, kétoldalas állásfoglalás ezen az oldalon olvasható.

További rákkeltő anyagok az új listán

A frissített listán új szereplő a fűrészpor is (a védőmaszk nélkül dolgozó munkásoknál magasabb a légúti daganatok kialakulásának kockázata), és végre elfoglalta "jól megérdemelt" helyét a szélessávú UV-sugárzás, akár természetes eredetű (a Napból érkező), akár mesterséges fényforrásokból (például szoláriumokból) származik. Az UV-tartomány egyes sávjai (UVA, UVB és UVC) önmagukban egyelőre csak lehetséges karcinogénként kerültek a listára, mivel nem tisztázott, hogy önmagukban is rákkeltő hatásúak-e.