Készül az elektronikus műszem

Vágólapra másolva!
Fejlesztés alatt áll az az elektronikus szem-implantátum, amelytől kutatók azt várják, hogy több millió embernek adhatja vissza látását.
Vágólapra másolva!

A "CNN bionikus szem" - amelynek társfeltalálója Roska Tamás akadémikus - alapgondolata egyszerűnek tűnik: a műszer mesterséges úton stimulálja a retina körüli sejteket, amik viszont az agy sejtjeit hozzák működésbe. Mindennek az eredménye a látás. Az állatokon elvégzett kísérletek már bebizonyították, hogy az elmélet a gyakorlatban is működik.

A kutatást vezető amerikai szakemberek becslései szerint három éven belül emberi testbe is beültethetővé válik a mesterséges retinaként funkcionáló bionikus szem.

Forrás: tyc. eduSejtingerlés

Az elektronikus készülék olyan sejteket ingerel, amelyek épen maradtak, s ennek köszönhető, hogy a páciens látása ily módon helyreállítható.

A mindössze 4 milliméter átmérőjű mikrochipet egy szilícium-alapú anyaghoz rögzítik. Ez az anyag rugalmas, ezért könnyen felveszi a retina domborulatát anélkül, hogy roncsolná a környező szöveteket.

A University of Southern California kutatóprogramja http://uscnews.usc.edu/usc/story.lasso?id=35826

A University of California kutatói három kutyán már végeztek sikeres teszteket. Az egyetem munkatársai most a Lawrence Livermore Nemzeti Laboratórium szakembereivel együttműködve azon fáradoznak, hogy egy az emberbe beültethető változatot fejlesszenek ki. Ez utóbbinak különféle követelményeknek kell megfelelnie: az implantátum anyagának elég erősnek kell lennie ahhoz, hogy kibírja a műtétet, ugyanakkor meg kell felelnie az emberi szem természetes fiziológiai adottságainak.

Miközben folyik az emberi beültetésre alkalmas műszem további fejlesztése, a szakemberek egy csoportja már egy úgynevezett második generációs implantátumon dolgozik. Ez a variáció a korábbinál több elektródát tartalmaz, így a tervek szerint hatékonyabb lesz.

Az implantátum prototípusa 16 elektródát tartalmazott, ami arra volt elegendő, hogy segítségével a páciens érzékelje a sötétséget és a fényt. A második generációs műszer ezzel szemben ezer elektródát rejtene, ami már elegendő ahhoz, hogy ne csak fényt, de alakzatokat is észleljenek vele.

Az új fejlesztésű műszer segítségével a vakok és gyengénlátók részlegesen visszanyerhetnék talán legfontosabb, kincset érő érzékszervüket.