A Selyemút évezredes kincsei a weben

Vágólapra másolva!
A legendás kereskedelmi útvonal menti, Stein Aurél által felfedezett barlangokban talált, évszázadokon át megőrződött több mint 50 ezer festett kézirat és egyéb tárgyi emlék gyűjteménye hamarosan a világhálón.
Vágólapra másolva!
Forrás: IDP
Buddha egy selyemfestményen

A Selyemút: a világkereskedelem első nagy útvonala, melyen a Kr. e. második évszázadtól több mint egy évezreden át szállították a karavánok Távol-Kelet legendás kincseit - selymet, porcelánt, nélkülözhetetlen fűszereket, drágaköveket, aranyat, különleges szövésű szőnyegeket - Európába.

A kereskedelmi útvonal tárgyi emlékeit évszázadokkal később, 1906-ban a magyar kutató, Stein Aurél tárta föl. Az értékes leletek ma kézzelfogható formában a világ különböző múzeumaiban szétszórva tekinthetők meg, ám a British Library és a Kínai Nemzeti Könyvtár együttműködésének köszönhetően a páratlan képekhez és információkhoz hamarosan egy helyen, a világhálón juthatnak hozzá a kutatók és az érdeklődők.

Forrás: IDP
A Gyémánt Szutra

A gyűjtemény anyaga, Stein felfedezése nyomán, a kínai Tunhuang-völgy barlangjaiból került elő, innen a kezdeményezés elnevezése - Nemzetközi Tunhuang Projekt (International Dunhuang Project). A leletegyüttes különösen becses része a világ régészeti emlékeinek, hisz a legkorábbi itt fellelt kézirat 406-ban keletkezhetett, s a legkésőbbi is ezer évnél idősebb. A feltárt festmény, kézirat, és egyéb maradványok bepillantást engednek a karavánok kalmárjai, valamint a Selyemút oázisvárosaiban élő a hivatalnokok, katonák, szerzetesek és parasztemberek mindennapi életébe.

Az értékes emlékek között több száz selyemfestmény, valamint több tízezernyi, 15 különböző - köztük kínai, tibeti, brahmi - nyelven írott kézirat található.

"A tunhuangi barlangok egyikét Kr. u. 1000-ben teljesen elzárták a külvilágtól" - magyarázza dr. Susan Whitfield, aki British Library képviseletében a Nemzetközi Tunhuang Project vezetője. "Csak a jószerencsének köszönhető, hogy 1906-ban újra felfedezték, a benne rejlő tárgyi elmékkel együtt." Az írásos emlékek, a tekercsek lelőhelyét végül egy taoista szerzetes árulta el a magyar utazónak.

Forrás: IDP
Forrás: IDP

A barlangok gazdag leletei ma a világ különböző múzeumaiban szétszórva tekinthetők meg Pekingtől Szentpéterváron és Párizson át Londonig.

Stein Aurél és a Selyemút páratlan kincsei - magyar nyelvenhttp://www.vilagvevo.radio.hu/adasok/21/stein.htm

A 19. század második felének neves magyar Ázsia-kutatója, Stein Aurél volt az, aki három belső-ázsiai expedíciója (1900-1901, 1906-1909, 1913-1916) során igyekezett felkutatni a hírneves világkereskedelmi útvonal egykori nyomvonalát és a homokba temetett, rommá pusztult, hajdanvolt nyüzsgő településeket, viruló városokat.

Második útja során Stein tanulmányozta és lefényképezte a tunhuangi barlangszentélyek freskóit és szobrait. Az egyik befalazott barlangban mintegy háromezer, régi írásokkal telerótt tekercset és több, mint hatezer, többnyire indiai eredetű írással teleírt egyéb dokumentumot talált.

A kutatási munka megkönnyítése mellett az új honlap célja, hogy a Selyemút emlékeit - akár virtuális formában is - megőrizzék az utókor számára.