Nyomornegyedtől a műtőasztalig - a vesekereskedelem útja

Vágólapra másolva!
Indiában egész városnegyedek adják el szerveiket a szervkereskedőknek.
Vágólapra másolva!

Forrás: MIT Univ.Jóllehet 10 éve kormányzati határozat tiltotta be a szervkereskedelmet, az ázsiai ország legszegényebbjei továbbra is fillérekért adják el veséjüket, derül ki a BBC hírcsatorna kutatásából. Arra a kérdésre, mit kezdenek az így szerzett pénzzel a megkérdezett férfiak és nők kivétel nélkül adósságaik kiegyenlítését és az élelmiszervásárlást említették.

Az indiai Madras-t például az ország "veseközpontjának" nevezik amiatt, hogy a város lakói tömegesen fordulnak a pénzszerzés eme embertelen módjához. Egy asszony a tudósítóknak elmondta, Madrasban alig akad munkalehetőség, veséje eladásával viszont két évi bérét szerezte meg. 400 angol fontért - közel 160 ezer forintért - adta el a veséjét, a megrendelő egy singapuri férfi volt, aki a közvetítőnek a hírek szerint 20 ezer fontot fizetett.

A kérdéssel foglalkozó szakemberek szerint a tíz évvel ezelőtt bevezetett törvény eredményeképpen a kereskedelem intenzitása mit sem változott, azóta viszont illegálisan folyik. Dr. J. K. Reddy, a madrasi kórház konzultáló sebésze úgy véli, a kormánynak változtatnia kell a törvényen: "A politikusoknak nem csak azokkal a betegekkel kell törődniük, akik a kórházakban fekszenek, hanem azokkal is, akik anyagi okok miatt veséjüket kényszerülnek eladni".

Forrás: MIT. Univ.Az India nyomornegyedeiből származó szervek nagy része a fejlett világ transzplantációs klinikáin kerül beültetésre.