Megtalálták a földmag magját

Vágólapra másolva!
A Föld belső magjának titkait kutató geofizikusok meghökkentő feltételezésre jutottak: egy másik, kisebb mag rejtőzik a földmag belsejében.
Vágólapra másolva!

A belső magot az 1930-as években fedezték fel, és a kutatók azóta sok mindent megtudtak a tulajdonságairól. A belső mag szilárd, körülbelül 2440 km átmérőjű, és főleg vasból és nikkelből épül fel. A földrengések lökéshullámait rendszeresen megmérik a földfelszín szemben lévő oldalán.

A Földön áthaladva ezek keresztezik a földmagot. A hullámok sebességének az apró változásait mérik, ami attól függően változik, hogy milyen típusú ásványokkal és kőzetekkel találkoznak az útjuk során. Érdekes módon az északról délre haladó hullámok gyorsabban haladnak, mint a keletről nyugatra haladók.

A geofizikusok az anizotrópia jelenségével magyarázzák ezt az észlelést: a földmagot felépítő anyag olyan kristályos anyagból áll, amelyen a különböző irányokban különböző sebességgel haladnak keresztül a hullámok.

A legutóbbi vizsgálatok szerint a hullámok attól függően is eltérően viselkednek, hogy a magnak melyik részén haladnak keresztül. Azt találták, hogy a belső magon belül elkülönül egy körülbelül 600 km átmérőjű belső rész.

Nemcsak az anizotrópia hatása volt itt erősebb (ami jobban kristályosodott anyagra utal), hanem a legnagyobb ellenállás szöge, amit a kristályok csoportosulása befolyásol is különbözött a belső mag többi részéhez képest.

A Harvard Egyetem kutatói több mint 300 000 szeizmikus esemény adatait használták fel vizsgálataikhoz az 1964 és 1994 közötti intervallumból. Az amerikai geofizikusok szerint a belső mag magjának kialakulása arra vezethető vissza, hogy a földmag kialakulása során valami miatt megváltozott a környezet. Reményeik szerint további, részletesebb szeizmikus vizsgálatokkal többet megtudnak majd a földkéreg és így az egész Föld kialakulásáról.

Dulai Alfréd