Tutanhamon igazi arca

Vágólapra másolva!
Új-zélandi és brit kutatók, valamint számítógépes grafikusok a fáraó arcának rekonstruálására egy olyan digitális technikát használtak, amelyet bűnügyi vizsgálatok során alkalmaznak.
Vágólapra másolva!

Az egyiptomi Újbirodalom 18. dinasztiájának 12. uralkodója kilenc évesen került trónra, s alig kilenc évet uralkodott. Testmagassága 164-168 cm között lehetett, s eredetileg Tutankhatonnak hívták. Uralkodása alatt mindvégig az udvari tisztségviselők befolyása alatt állt. Tutanhamon mumifikált fején vérömleny nyomait mutatták ki.

A fáraó színarany halotti maszkjáról a közelmúltban vett lenyomat alapján készített üveggyapot rekonstrukciót a londoni Science Museumban mutatták be. Az üveggyapot reprodukció fontos szereplője annak a Tutanhamonról készülő dokumentumfilmnek, melyet Nagy-Britanniában hamarosan műsorra tűznek.

A film többek között tudományos bizonyítékokkal támasztja alá azt a feltevést, hogy az ifjú fáraónak veleszületett gerincproblémái lehettek.

Miután dr. Richard Boyer (Primary Children's Medical Center, USA) a múmiáról 1968-ban készült röntgenfelvételeket megvizsgálta, a következő belátásra jutott: "a fáraónak komoly gerincferdülése lehetett, és néhány nyakcsigolyájának illeszkedése is eltért a normálistól. Ezek a jelek a Klippel-Feil szindrómára utalnak, s a testi deformáció igencsak megkeseríthette Tutanhamon életét."

A ritka fejlődési rendellenességet, melyet "rövid nyak"-nak is hívják, két vagy több nyakcsigolya veleszületett fúziója okozza. Az illeszkedési probléma miatt a nyak mozgása korlátozott.

"A fáraó valószínűleg úgy tartotta a fejét, mintha karót nyelt volna. Ha valaki ilyen adottságokkal a hátára esik, vagy akár csak egy kis legyintést kap a tarkójára, a gerincagy sérülése akár halált is okozhat" - magyarázza a kutató.

Az ókori Egyiptom világahttp://www.nexus.hu/szvica/Az egyiptomi piramisokról a katalógusbanhttp://vizsla.origo.hu/static/intezmenyek,_adattarak/adattarak,_lexikonok,_szotarak/orszagok/Afrika/Egyiptom/egyiptomi_piramisok/

A készülő tévéműsor producere, Kate Botting elmondta, a gerincprobléma akkor került a vizsgálatok középpontjába, amikor az FBI szakemberei bizonyítékokat kerestek annak alátámasztására, hogy a fáraó gyilkosság áldozata lett.

"Tutanhamon igen zűrzavaros időkben élt, s a feltárt bizonyítékok alapján valószínűsíthető, hogy erőszakos halállal halt meg. A kérdés már csak az, vajon egy közeli ismerőse vagy egy politikai ellenfele tette el láb alól. A filmben mindenre fény derül" - állítja Botting.

Az uralkodó halálának körülményei mellett az 1968-as röntgenfelvételek az ifjú fáraó arcának rekonstruálásához is alapul szolgáltak. Dr. Robin Richard (University College of London) az arcberendezés, a szövetek elhelyezkedésének megítéléséhez olyan emberek arcvonásairól gyűjtött adatokat, akiknek kora, neme, testfelépítése megegyezett a fáraóéval, és etnikai származásuk is azonos volt.

A különleges effektusok szakemberei a kapott adatok alapján készítették el az arc háromdimenziós változatát.