Víztisztítás ultrahanggal

Vágólapra másolva!
Az Ohio Egyetem kutatói szerint az ultrahang a vízben buborékokat kelt, amelyek sokkal olcsóbban és hatékonyabban képesek megtisztítani a kerámiából készült vízszűrőket, mint más, hagyományos módszerek.
Vágólapra másolva!

A legtöbb nagyváros vízműve az ivóvizet a lassú és környezetvédelmi szempontból kockázatosabb kémiai tisztításnak veti alá. Ennek az eljárásnak hatékonyabb és környezetkímélőbb alternatívája membránszűrők használata. Ezeknek a szűrőknek olyan kicsik a pórusai, hogy akár mikroorganizmusokat és vírusokat is képesek kiszűrni, hátrányuk azonban, hogy könnyen eldugulnak. Az eldugult szűrőket ki kell venni és lecserélni, vagy kitisztítani, ami lassú és költséges eljárás.

Az ultrahangos tisztítás sokkal hatékonyabb, mivel a szűrők használat közben is tisztíthatók, így idő és költség egyaránt megtakarítható, valamint a kémiai tisztítás teljesen kiküszöbölhető. Gondot jelenthet azonban, hogy a szétpukkanó vízbuborékok károsíthatják a szűrőket. A kerámiaszűrők ugyan kopásnak és hőnek egyaránt ellenállnak, azonban a széles körben használt és olcsóbb polimermembránokat az ultrahang valóban károsíthatja. Bár az új módszer sokat ígérő, az ivóvízipar eléggé konzervatív, és nem szívesen változtat az alkalmazott módszereken.