50 éve dőlt meg az Egyiptomi Királyság

Vágólapra másolva!
Kairóban tikkasztó forróság uralkodott, az egyiptomi királyság felső társadalmi rétege a Földközi-tenger partján üdült, amikor 1952. július 23-án elégedetlen katonatisztek egy csoportja államcsínnyel megfosztotta hatalmától Faruk királyt.
Vágólapra másolva!

Forrás: ORIGO



Faruk király


Egyiptom ezt követően - Gamal Abdel Nasszer elnök vezetésével - a térség vezető hatalmává nőtte ki magát.

Megszületett az "arab nemzet". A politikai térképen ugyan csupán közjáték maradt a később Egyiptom és Szíria egyesülésével létrejött, mindössze három évig fennálló Egyesült Arab Köztársaság, de az emberek gondolkodásában az arab egység eszménye mindmáig fontos szerepet játszik.

Különösen akkor kerül előtérbe, ha az arabok közösségként érzik magukat megtámadva, mind például a 2001. szeptember 11-i Amerika-ellenes terrortámadások után, amikor sokan egyszeriben úgy érezték: "lehetséges terroristának" tekintik és hátrányos megkülönböztetésben részesítik őket.

Az egyiptomiak fiatalabb korosztályaiban is vannak ugyan nasszeristák, akik szocialista állammodellről és arab egységről álmodoznak, legtöbbjük azonban józanabban nézi az 1952-es forradalmat. "Annyi biztos, hogy annak idején elűzték a királyt az országból, végérvényesen kitessékelték a briteket is, de hosszú távon mit nyertünk ezzel?" - kérdi egy fiatal kairói értelmiségi nő.

"Annak idején a pasáké és a nagybirtokosoké volt a hatalom - ma az újgazdag üzletemberek kezében van. Az egyszerű embereknek ismét semmi sem jut" - állítja, majd hozzáteszi: éppen ezért sok nasszerista mind a mai napig "befejezetlen forradalomról" beszél.

Annak idején, a július 23-át követő napokban még az sem volt egyértelmű, hogy az Ali Mohammed Nagib tábornok vezette "szabad katonatisztek" katonai államcsínye a monarchia végét és az egyiptomi brit befolyás leáldozását jelenti.

Azt követően, hogy az összeesküvők az éjszaka folyamán elfoglalták a fontos kairói és alexandriai kormányépületeket és több magas rangú katonatisztet őrizetbe vettek, a fegyveres erők önjelölt vezetője rádióbeszédben fordult Egyiptom népéhez. Ebben Nagib tábornok kijelentette, hogy Egyiptom a megelőző időben válságos időszakot élt át, nagy volt a korrupció, ingatag volt a kormány.


Forrás: ORIGO



Nasszer


A puccsista "szabad tisztek" először Ali Maher pasa volt miniszterelnököt bízták meg kormányalakítással, nem sokkal később azonban maguk vették kezükbe a hatalmat. 1953-ban eltörölték a monarchiát, és Egyiptomot köztársasággá nyilvánították. Nagibot, aki időközben állam- és kormányfő lett, 1954-ben Nasszer, a szabad tisztek mozgalmának vezéregyénisége kényszerítette lemondásra.

Az ifjabb korosztályok szemében azonban ma október 6. sokkal fontosabb hivatalos ünnep, mint a forradalom évfordulója: 1973. október 6-án ugyanis az egyiptomi hadseregnek - Izrael nagy meglepetésére - sikerült átkelnie a Szuezi-csatornán, amelynek keleti partját az 1967-es hatnapos háborúban foglalta el az izraeli hadsereg.