Amerikai pilóták után nyomoznak Kínában

Vágólapra másolva!
Váratlanul érte az Egyesült Államokat, mikor Kína beleegyezett, hogy nyomozás induljon a hidegháború során eltűnt amerikai pilóták után.
Vágólapra másolva!

Forrás: ORIGO
U.S. Army Central Identification Laboratory

A kutatók első feladata az, hogy meghatározzák: tényleg szükséges-e egy nagyszabású nyomozás. A megállapodás persze már önmagában is áttörést jelez a két ország kapcsolatában, hiszen Kína először járul hozzá, hogy eltűnt amerikai katonák után kutassanak területén.

A kínai hatóságok szerint a két pilóta, Robert Snoddy és Norman Schwartz hamvait Antu város közelében temették el, miután 1952 novemberében lelőtték gépüket.

Az amerikai kémszolgálat pilótáinak megbízatása lényegében arról szót, hogy kínai antikommunista kémeket gyűjtsenek össze Kína területén. A 2 pilóta a CIA közeli légi társaság, a Civil Air Transport kötelékébe tartozott, mely egész Ázsiában teljesített felderítő szolgálatot.

Mivel az Egyesült Államok a Kínában folyó felderítést titokban próbálta tartani, a családtagok annak idején csupán annyit tudhattak meg, hogy a két pilótának japán vizek felett nyoma veszett.

A szintén a gépen tartózkodó, de a találat után elfogott két CIA -munkatárs, John Downey és Richard Fecteau csak 20 évvel később szabadult Kínából, mikor az Egyesült Államok elismerte, hogy kémszolgálati tevékenységgel voltak megbízva Kína területén.

Ajánlat:

Részletes beszámoló a kutatásról az air-america honlapján