AIDS-vakcina öt éven belül

Vágólapra másolva!
Egy remélhetőleg már 2004-2005-ben elérhető AIDS-vakcináról számoltak be a jelenleg zajló nemzetközi AIDS-konferencián. Bemutattak egy új gyógyszert is, amely az eddigiektől eltérő módon harcol a HIV-vírus ellen.
Vágólapra másolva!

A BBC Barcelonában tartózkodó tudósítója arról számolt be, hogy jelenleg, vagyis 21 évvel a betegség elleni küzdelem megkezdése után csupán nyolc olyan védőoltást tesztelnek embereken, amelyek ígéretes hatással kecsegtetnek. E klinikai próbák legtöbbje még igen korai stádiumban van, de közülük egy már közel áll a tesztek befejezéséhez.

A szóban forgó vakcinát a VaxGen nevű amerikai cég állította elő, amelynek vezetője, Donald Francis a konferencián elmondta: a védőoltás öt évvel előbb kerülhet piacra, mint azt korábban tervezték.

A vakcina csimpánzokon működőképesnek bizonyult, s eddig igen biztatóak a klinikai vizsgálatok eredményei is, melyeknek részleteit a következő évben hozzák nyilvánosságra. A forgalomba hozatalhoz a biztonságosság mellett az is szükséges, hogy a hatóanyag legalább az esetek egyharmadában kialakítsa a védettséget.

A VaxGen vakcinája részt vesz minden idők legnagyobb tesztelési programjában is, amelyet ez év végén kezdenek meg Thaiföldön, 16 000 ember részvételével. A célcsoportot a különösen veszélyeztetett emberek, főleg a prostituáltak és az intravénás droghasználók jelentik. A vakcinát egy másik hatóanyaggal együtt próbálják ki, hogy hatékonyabb, kombinált immunválaszt érjenek el, amely a várakozások szerint nagyobb védettséget ad, mint egy vakcina önmagában.

Alapvető fontosságú azonban, hogy már most megkezdődjön a vakcina terjesztésének előkészítése, hogy sikeres esetén eljuthasson majd azokra a helyekre is, ahol valóban a legnagyobb szükség van rá. Ebben oroszlánrészt kell vállalnia a gazdag országoknak.

A konferencián arról is beszámoltak, hogy a jövő év elején forgalomba kerül a Roche Holding AG és a Trimeris Inc . svájci, illetve amerikai cégek közös terméke, a T20 jelzésű gyógyszer. Ennek hatóanyaga úgy gátolja a vírusok számának növekedését, hogy megakadályozza a vérsejtekbe való belépésüket.

Ez új stratégiának számít, mivel az eddigi gyógyszerek a sejtekbe való belépés után hatnak a vírusok szaporodására. A T20-tól ezért azt várják, hogy megoldást hozzon az egyre komolyabb rezisztencia-problémákra is.

Korábban: